میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

استفاده از تفاله چای برای کود دهی گیاهان

اگر به دنبال یک کود خانگی برای گیاهانتان هستید و نمیخواهید از کود های شیمیایی استفاده کنید ، توصیه ی ما به شما این است که کود تفاله ی چای را امتحان کنید و تاثیر تفاله ی چای بر رشد گیاهان خود را ببینید.تفاله ی چای از بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی است که به مرور تجزیه شده و مواد مورد نیاز گیاهان را در اختیارشان قرار میدهد.برای تهیه کود چای میتوانید از تفاله ی چای سبز برای گلدان استفاده کنید یا حتی به سادگی یک کمپوست چای در منزلتان درست کنید این کود بسیار ملایم بوده و میتوانید ان را در هر موقعی از سال استفاده کنید.

فواید تفاله چای برای باغبانی

تفاله چای را به‌هیچ‌وجه دور نریزید. این ماده خواص فراوانی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

تقویت و رشد گیاهان:

تفاله چای سرشار از مواد مغذی است که منجر به سبزی، بزرگ شدن و زیبایی بیشتر برگ گیاهان می‌شود. همچنین تفاله چای باعث تقویت ریشه گیاهان و رشد سریع‌تر آن‌ها خواهد شد.

شفافیت برگ‌ها:

کود تفاله چای موجب شفاف و روشن‌تر شدن برگ گیاهان می‌شود و کنتراست رنگ آن‌ها را بالا می‌برد.

شفافیت بیشتر برگ‌ها با کود تفاله چای

غنی کردن خاک:

وقتی از تفاله چای به‌عنوان کود استفاده می‌کنید، سطح برگ‌ گیاهان با میکروب‌های مفید پر می‌شود و برای فعالیت موجودات مضر و آسیب‌رسان جایی باقی نمی‌ماند. گیاهانی که با کمپوست چای کود دهی می‌شوند معمولاً تحت تأثیر کپک‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌های پژمردگی قرار نمی‌گیرند.

جایگزین مناسب برای کود و سم‌های شیمیایی:

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از تفاله چای به‌عنوان کود این است که از شر کودها و سموم شیمیایی راحت می‌شوید. برخی از کودهای شیمیایی حتی برای سلامتی انسان هم مضر هستند.

شیوه استفاده از تفاله چای

به‌کارگیری تفاله چای برای تقویت خاک و رشد گیاهان کار چنان پیچیده‌ای نیست. البته لازم به ذکر است که علاوه بر تفاله چای، از چای کیسه‌ای هم می‌توان به‌عنوان کود آلی برای گیاهان استفاده کرد. دو راه برای اضافه کردن کود تفاله چای به خاک وجود دارد؛ یا آن را با خاک خود ترکیب کنید و یا به‌صورت مستقیم روی خاک بریزید.

ریختن تفاله چای روی خاک گلدان باعث می‌شود که گیاه به‌صورت مستقیم از طریق ریشه، آن را دریافت کند. این روش علاوه بر اینکه به تأمین مواد مغذی موردنیاز گیاه کمک می‌کند، باعث حفظ رطوبت در محدوده ریشه گیاه و جلوگیری از رویش علف‌های هرز نیز می‌شود.

ایجاد خاک غنی از تفاله چای

اگر در خانه خود تراس یا حیاط کوچکی دارید، به‌طوری‌که آفتاب به آن بتابد، می‌توانید یک خاک غنی با تفاله چای درست کنید. شیوه کار به این صورت است که گلدانی را تا نصف از خاک پرکنید؛ سپس تفاله چای، دم‌نوش و پوست میوه‌هایی که مصرف می‌کنید را در گلدان بریزید و در معرض خورشید قرار دهید. پس از مدتی، خاک گلدان سرشار از مواد مغذی برای رشد گیاهان می‌شود.

استفاده از تفاله چای کیسه‌ای

اگر می‌خواهید از چای کیسه‌ای به‌عنوان کود استفاده کنید ابتدا باید مطمئن شوید کیسه چای، تجزیه‌پذیر باشد. اگر کیسه چای تجزیه‌پذیر نباشد باید کیسه آن را باز و محتوای آن را خالی کنید و کیسه را در سطل زباله بیندازید. دقت داشته باشید، چای‌های کیسه‌ای که از جنس کاغذ، ابریشم و پارچه باشند، قابل‌تجزیه هستند. چای کیسه‌ای را درون خاک قرار دهید.

این کود برای گیاهانی که خاک اسیدی دوست دارند خوب است اما این گیاهان کدام ها می باشند؟

آنتریوم،پامچال،نرگس،حسن یوسف،کاکتوس ها،ادریسی،کاملیا،مارانتا،آزالیا،آرالیا،اریکا،آگلونما،ارکیده،میخک،بنفشه آفریقایی،برگ انجیری،اسپاتی فیلوم،سیکلامن،لیندا،فوشیا،کالادیوم،سیگونیوم،بگونیا،سرخس،زامیوفولیا،ژربرا،کاج مطبق،گل جعفری،گل گوشواره ای

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *