میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

انواع آگلونما

میس گل

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

آگلونما حدود ۴۰ گونه دارد. زیستگاه این گیاه زیبا جنوب شرقی آسیا می‌باشد، گیاهی همیشه سبز و دارای برگ‌های زینتی می‌باشد. آگلونما گیاهی مناسب برای منازل، مکان‌های عمومی و ادارات بوده و برای تصفیه سم‌های بِنزِن و فُرمالدهید مناسب می‌باشد. این گیاه در مناطق کم نور و شرایط سخت نیز مقاوم است. این گیاه از خانواده Araceae (شیپوری) بوده و به دلیل زیاد بودن برگ‌ها و شکل برگ، در مکان‌های کوچک جلوه بیشتری دارد، بخصوص زمانی که در گلدان‌های گرد قرار بگیرد. برگ‌های این گیاه مستطیل نوک تیز بوده و اندازه برگ‌ها بر حسب گونه متفاوت می‌باشد.

۱. آگلونما مو دستوم

این آگلونما بخصوص، که یکی از ده برترین گیاه پاکسازی کننده‌ی هوای ناسا لقب گرفته است، برگ‌های سبز دارای رشته‌های سفید دارد که از ساقه‌های سبز کم رنگ آن می‌رویند. در حالی که در این تصویر نشانه‌هایی از آب دادن بیش از حد (بعضی از برگ‌های در حال زرد شدن) در خود دارد، اما همچنان طرح و الگوی برگ‌ها را کاملا به خوبی نشان می‌دهد.

مطلب مرتبط: نگهداری گل پیله آ: ۱۰ نکته برای نگهداری از گیاه پیله آ یا آلومینیومی

۲. آگلونما نیتیدوم

نیتیدیوم گیاهی به رنگ سبز تیره است که به نوردهی کمی نیاز دارد. این گیاه بخصوص کاملا در محیط‌های اداری محبوب است چون توانایی آن را دارد که رنگ سبز غنی خود را فارغ از حداقل نوری که به آن دسترسی دارد حفظ کند.

۳. آگلونما ویدوری، «طاووس قرمز»

برگ‌های سبز با رگه‌ها و خال‌های صورتی روشن منظره‌ای خوش‌رنگ در فضای داخل خانه به وجود می‌آورد. این آگلونما قرمز رنگ نسبت به خویشاوندان تیره رنگ‌ترش نور کنی بیشتر را ترجیح می‌دهد، اما همچنان باید در معرض نور غیرمستقیم قرار داشته باشد.

۴. آگلونما «کاتلاس» (قمه‌ای)

نام این آگلونما از برگ‌های بلند و رگه‌دار آن گرفته شده است، چون تقریبا شبیه به خنجر هستند. سطوح سبز-سفید کرمی با رگ‌ها و لبه‌های سبز تیره چه در داخل خانه چه در بیرون منظره‌ای پر طراوت ایجاد می‌کند.

 

۵. آگلونما « امرالد بی »

امرالد بی (خلیج امارات) سبز تیره را با سبز-خاکستری نقره‌ای ترکیب می‌کند تا گیاهی خانگی باشکوه و تمام عیار بسازد. این گونه نسبت به شرایط نور کم از بسیاری گونه‌های چند رنگ دیگر تحمل بیشتری دارد.

۶. آگلونما «ارلکین»

در شرایط کم نور، ارلکین به رنگ سبز غلیظ با لکه‌های زرد و رگه‌های صورتی است. در شرایط پرنورتر برگ‌ها به رنگ تقریبا یک‌دست زرد در می‌آیند و رنگ صورتی حالت رنگ شمعی به خود بگیرد. این گونه کاملا محبوب است!

۷. آگلونما «سیلور کویین» (ملکه‌ی نقره‌ای)

سیلور کویین، که به عنوان استاندارد طلائی آگلونما بسیار شناخته شده است، احتمالا گسترده‌ترین و رایج‌ترین گونه‌ی رویشی در جهان است. الگوی برگ‌های آن کرمی بر روی یک زمینه‌ی سبز تیره است و در شرایط نور متوسط شکوفا می‌شود.

 

۸. آگلونما «سیلور کینگ» (شاه نقره‌ای)

سیلور کینگ بسیار شبیه به سیلور کویین است به جز آنکه به اندازه‌ی آن خطوط هشتی (۸) شکل روی برگ‌هایش ندارد.

در این تصویر، یکی از گل‌آذین‌ها نشان داده شده است. این گل‌ها زیبایی چندان زیادی فراهم نمی‌آورند اما واقعا دیوانه‌وار گرده افشانی می‌کنند، بنابراین توصیه می‌شود قبل از باز شدن غنچه‌ها آن‌ها را ببرید.

۹. آگلونما «سوزی»

سوزی یا رنگی، که یک گونه‌ی خانگی محبوب است، در خود مخلوطی از استقامت بیشتر نسبت به نور کم در مقایسه‌ با گونه‌های تیره تر و رگه‌هایی از رنگ صورتی است که اکثر گونه‌های آگلونما رنگ روشن دوست داشتنی تولید می‌کنند. این گونه به عنوان یک گیاه خانگی محبوبیت بالایی پیدا کرده است.

۱۰.آگلونما سفید برفی یا تایلندی

آگلونما سفید گیاهی است که برای افراد خاص پسند بسیار مناسب است . این گیاه به ندرت در گلفروشی ها یافت می شود .
از طرفی نگهداری آگلونما بسیار ساده است و از گیاهان بسیار مقاوم به شمار می آید . افرادی که نگران خراب شدن گیاهان طبیعی هستند میتوانند با خیال آسوده آگلونما را تهیه نموده و پرورش یک گیاه کم دردسر را در منزل داشته باشند

از نامهای دیگر آگلونما سفید میتوان به  Spring Snow Aglaonema و CHINESE EVERGREE

۱۱.آگلونما پاتایا

آگلونما پاتایا با نام های مختلفی مانند آگلونما هندوانه ای و نقره ای نیز شناخته می شود. این گیاه یکی دیگر از گونه های آگلونما است که با برگهای پهن و بلند و ترکیب رنگ سبز و نقره ای زیبایی خاصی دارد. این گیاه به علت وضع برگ ها و انبوه بودن آنها در اتاق ها جلوه خوبی دارد،ساقه های کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف،نیزه ای شکل و خم شده آن مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند. سادگی در نگهداری و زیبایی این گیاه باعث شده است طرفداران زیادی در بین مردم پیدا کند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *