میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

انواع گل‌های مناسب باغچه خانه

افرادی که دوست دارند  گل‌کاری در باغچه خانه انجام دهند، باید ضمن بررسی دقیق و آماده‌سازی اصولی بسترهای لازم مانند خاک، آب، وضعیت نورگیری محیط (باغچه) و … درباره اینکه چه گل‌هایی مناسب کاشت در باغچه خانه هستند، اطلاعات اولیه را کسب کنند. برخی از گل‌ها نسبت به انواع کود یا خاک‌ و قرارگیری در معرض نور مستقیم یا غیرمستقیم خورشید، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. از دیگر موارد حائز اهمیتی که باید در کاشت گل‌ها مورد توجه قرار گیرد، زمان یا فصل مناسب برای کاشت است. به‌طور کلی گل‌های مناسب برای کاشت در باغچه خانه باید ویژگی‌هایی نظیر مقاوم بودن در برابر سرما، گرما، نور، حرارت، کم‌آبی و … را دارا باشند. در ادامه مناسب‌ترین گل‌ها را برای کاشت در باغچه خانه به شما پیشنهاد خواهیم داد.

گل مروارید عسلی یا آلیسوم

از گیاهان یک‌ساله است که تا ارتفاعی معادل ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. گل‌های گیاه آلیسوم، از اردیبهشت ماه می‌رویند و تا روزهای پایانی فصل پاییز ماندگاری دارند. گل‌های مروارید عسلی معمولاً کوچک و به رنگ‌های بنفش، سفید و صورتی متمایل به قرمز می‌رویند که بوی بسیار مطلوبی شبیه به عسل دارند و از این رو آن را مروارید عسلی می‌نامند. این گل از طریق کاشت بذر در اوایل فصل بهار قابل رشد و تکثیر خواهد بود و برای رشد کافی به نور کامل خورشید و آبیاری منظم نیازمند است.

گل ناز آفتابی

این گل از جمله گیاهان یک ساله محسوب می‌شود که قادر است ۱۵ سانتی‌متر به‌صورت عمودی رشد کند و بوته آن نیز در حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر بر روی سطح زمین گسترده می‌گردد. گل ناز آفتابی رنگ‌های متنوع و گوناگونی نظیر زرد، نارنجی، قرمز، سفید و صورتی دارد و از نظر گلبرگ، به دو نوع کم تراکم و متراکم تقسیم می‌شود. این گل در مقابل کم‌آبی، خشکی و حرارت زیاد مقاوم بوده و از اواخر بهار تا میانه‌های فصل پاییز گل می‌دهد و به‌آسانی با کاشت بذر قابل تکثیر است.

گل لادن

لادن یکی از گل‌های بالا رونده و پخش شونده (خزنده و هدایت شونده) است که بارنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز مخملی در فصل بهار می‌روید. از آنجایی که آب و هوای گرم برای این گل زیبا مضر بوده و باعث کاهش ماندگاری آن می‌گردد؛ می‌بایست آبیاری آن به‌طور منظم انجام گیرد.

 گل نرگس

یکی از گل‌های پیازیِ زیبا و خوش‌بو، نرگس نام دارد که در برابر برف و سرما بسیار مقاوم است. در اواخر فصل زمستان و شروع سال نو، گل‌های کوچک و زیبای نرگس شروع به شکفتن خواهند کرد. پیاز این گل را در مناطق معتدل، ماه‌های مهر و آبان و در مناطق سردسیر، اواخر تابستان می‌کارند.

گل بنفشه

نام دیگر این گل در زبان انگلیسی «Moon Face» است. گل زیبای بنفشه با سیمایی شبیه به ماه از رایج‌ترین گیاهان قابل کاشت در باغچه خانه هستند که بیشترین میزان گل‌دهی آن‌ها در فصل بهار بوده و در مقابل سرما نیز بسیار مقاوم‌اند.

گل شمعدانی

شمعدانی یکی از معروف‌ترین، مقاوم‌ترین و پر طرفدارترین گل‌ها برای باغچه خانه است. گیاه شمعدانی از نظر رنگ و گونه، انواع فراوانی دارد و می‌توان آن‌ها را در اکثر باغچه‌ها (کوچک، بزرگ، خشک، مرطوب و سایه) کاشت. بیشتر گونه‌های این گیاه در فصل بهار به شیوه تقسیم کردن تکثیر می‌شوند، اما شمعدانی‌های با ساقه رونده، از طریق روش قلمه زدن تکثیر می‌گردند. ناگفته نماند که این گیاه برای کاشت در گلدان نیز بسیار مناسب است.

 انواع آمارانتوس:

این گلهای انواع مختلفی داره مثل آشلانتوس، تاج خروس،آمارانتوس،آلترنانترا و غیره همگی مخصوص و بومی مناطق گرمسیری هستند و حسابی هوای گرم و خشک رو خوب تحمل میکنند هوای سرد باعث زردی برگها اونها میشه.همینطور خاک خیس هم باعث زردی برگهاشون میشه.پس بافت خاک باید سبک باشه.ازهمه مهمتر بعد از پایان فصل بذرهاشون میریزه پاش و سال بعد همونجا سبز میشه.به خاطر فرم خاص گلها توی فضای سبز خیلی طرفدار داره.پس اگه ساکن جنوب ایران هستید میتونید رو این گل حساب کنید!!

نازخرفه ای:

یکی از مقاوم ترین گلها به شرایط خشکی و گرما و شوری خاک هستش اصلا اگه جایی دارید که خاکش خرابه و شوره و هیچ گل دیگه ای نمیشه کاشت ختما این گل رو بکارید تازه اینکه بذرش میریزه کنارش و سال بعد دوباره رشد میکنه و حسابی هم پر رشده! جاش باید زیر آفتاب مستقیم باشه و آبیاری روزانه هم فراموش نشه

اختر:

گل اختر هم یکی از مقاوم ترین گلها به خشکی هستش مخصوصا ریشه هاش غده ای هستش و میتونه آب ذخیره کنه .بسیار به گرما و خشکی مقاومه گلدهیش از خرداد شروع میشه و با شروع سرما سرش از بین میره و باید پیاز رو از سرما پوشوند.از کنار پیازش دوباره جوونه میزنه و هی بیشتر میشه سال به سال که ازین ظریق میشه اونارو تکثیر کرد.دوجوره برگ قرمز و برگ سبز قرمز هاش برای فضای سبز در مناطق گرم و خشک جنوب خیلی بهتره و باعث اختلاف رنگ در طراحی میشه.

انواع سلوی و سج و کلا گیاهان برگ نقره ای:

انواع سلوی و سج البته منظورم مریم گلی با گلهای قرمز نیست! این گیاه با رنگ نقره ای به خوبی زیر آفتاب مستقیم رشد میکنه و نور رو بازتاب میده.به کم آبی هم تاحدودی مقاوم هستش بذرهاشم میریزه پاش اصطلاحا میگن خودکشته! جدا از خاصیت دارویی خودش توی ترکیب رنگها با گلهایی مثه امارانتوس و آشلانتوس خیلی فضای سبز رو قشنگ میکنه!! حتما امتحان کنید!!گیاهان برگ نقره ای مثل آرتمیزیا یا همون ترخون زینتی یا ابری نقره ای و فستوکا و غیره بسیار برای کاشت در مناطق گرم مناسب هستند.

انواع سدوم و گل ناز:

سدوم یکی از بهترین گلها برای کاشت در باغ صخره ای ویا مناطق گرم و آفتابی جنوب هستش.دارای گلهای صورتی و برگهاش هم زیرآفتاب به سرخی میزنه و خیل کار قشنگی میشه از خرداد گلدهیش شروع میشه و تا شروع سرما ادامه داره که باید بعد از اون کفبر بشه و سال بعد دوباره از بهار سبز میشه.گل های ناز هم جز گلهای پوششی و رونده محسوب میشن و به خوبی آفتاب شدید اهواز و بوشهر رو تحمل میکنه و و گلهاش خودنمایی میکنند.

پامپاس گراس:

توی باغ ملی همیشه این گیاه رو کامل توضیح میدم به مردم ،این گیاه از خانواده ی گندمیان هستش و براش زیاد فرقی نداره تو کجا کاشته بشه کلا خیلی مقاومه هم به آفتاب شدید و هم به نور زیاد موقع سرما کفبرش میکنند و دوباره بهار سبز میشه و خرداد ماه گل میده.گلهاشم که جز بهترین گلهای خشک محسوب میشه بدون اینکه گلهاش بریزه میتونید همینطوری تو خونه ازش نگهداری کنید.

پینه ستوم:

این گیاه هم از خانواده ی گندمیان هستش و جدیدا وارد ایران شده و بسیار به خشکی و گرما مقاوم هستش.

رزماری و اسطوخودوس:

این دو گیاه هم دارای خاصیت دارویی و هم خاصیت ادویه برای آشپزی داره.از طرفی هم به خاطر رنگ سبز و نقره ایشون توی فضای سبز هم برای ترکیب رنگ بسیار کاربردی هستش.از طرفی به نور زیاد و خشکی و گرمای هوا هم خیلی مقاومه و میشه توی مناطق جنوبی کشور و کلا هرجای گرم و خشکی کشت و کار بشه.برای نوشتن لوگو های شرکتها با گیاه باید ازین گیاهان استفاده کرد همینطور ترکیب رنگشون با ابری نقره ای یا آشلانتوس خیلی قشنگ میشه.

ایپومیا یا سیب زمینی شیرین:

این گیاه به خاطر داشتن فرم زیبای برگها و دارابودن رنگهای مختلف و اینکه دائمی هستش در دنیا خیلی پرطرفداره.مخصوصا اینکه مناسب برای مناطق گرم و خشک جنوبی ایران هستش.گلهای آبی و درشت و شیپور مانندی داره.ریشه هاش به صورت غده ایه و با شروع سرما کفبر میشه و دوباره سال بعد رشد میکنه معیار زیباییش برگهاش هستند.میتونید از بازار گلها یا نهالستانها تهیه کنید.

اشرفی،جعفری و کوکب کوهی:

این دو گل زیبا که دارای گونه های مختلفی هستند بسیار مناسب برای مناطق گرم و خشک بوده و به خاطر گلهای زیر رنگ و زیبا برای طرحهای ترکیبی خیلی مناسب هستند.گل زیبای جعفری از خانواده ی آفتابگردان بوده و به خاطر فرم توپی گلهاش و رنگ زردش توی فضای سبز یه رنگ و لعاب دیگه ای میده ! خصوصا اینکه گیاه مقاومی به گرما و خشکی هستش فقط ایرادش اینه که یکساله هستش و تا پاییز بیشتر روی گل نیست…

بومادران و آرتمیزیا:

بومادران جز گیاهان پوششی گلدار هستش که پوشش خوبی رو روی زمین ایجاد میکنه و بافت خشنی داره گلهای زرد رنگی هم میده و برگهای معطری هم داره ،کلی به گرما و خشکی هم مقاومه همینطور آرتمیزیا که واقعا یه گیاه پوششی اعیونی هستش و بافت مخملی خیلی نازی داره یه بار باهاش توی باغچه کار کردم ازش راضیم مقاوم به خشکی و گرما هستش و بدیش اینه که هم گرونه و هم هرجایی نداره !تازه کلی هم به سوختن در برابر آتش مقاومه طوری که به این دسته گیاهان آتش کاه میگن و توی جنگل ها برای خاموش کردن آتیش و یا کاهش سرعتش ازین گیاهان میکارند…البته توی ایران رو نگفتم :))

آکالیف:

دوستان همیشه هرکس توی سایت از من درباره ی گیاهان مقاوم سوال میکنه من اولین گیاهی که بهش معرفی میکنم همین آکالیف هستش که واقعا توی اهواز و آبادان خوب جواب داده و به خاطر قرمز بودنش حسابی دست طراح رو توی ترکیب رنگ باز میزاره

استاکیس

استاکیس یا گوش بره از خانواده ی نعناسان بوده و گونه هایی بومی بیابان های ایران داره.دارای برگها نقره ای رنگ و پهن میباشد که بسیار بسیار به شرایط سخت مقاومه.گیاهان برگهای رنگ نقره ای عموما به شرایط سخت و نور زیاد مقاوم هستند.

اونوترا دورنگ

گل مغربی یا اونوترا دارای دورنگ زرد و صورتی هستش که جدیدا شهرداری رنگ صورتیش رو داره میکاره.هر دوی این عزیزان بسیار به خشکی و نور زیاد مقاوم هستندو به خاطر رنگ صورتی و زردش رنگ و لعاب خوبی به باغچه میده و دست طراح رو توی جنوب کشور باز میزاره.عزیزانی که توی کرج بلوار مهرشهر ساکنند هر روز این گل رو سرتاسر بلوار میبینند :)))))

پیچ ساعتی و اناری

این دو گل هم گیاهان رونده و پیچ هستند که از بهار تا پاییز یه سر روی گل هستند و هموطنان جنوبی میتونند ازین گیاه برای پرچین و آلاچیق یا روی دیوار استفاده کنند.هر دوی این گلها به خشکی و گرما مقاوم هستند.

انواع کاکتوس

خب دوستان کلا کاکتوس ها رو ما توی فیلم ها تو بیابون میبینیم و واقعا هم همینطوره بسیار مقاوم هستند و مخصوصا توی مناطق جنوبی و بیابونی کشور میشه به راحتی از کاکتوس ها استفاده کرد .بهترین گونه ها هم اپونتیا و سرئوس هستند .اپونتیا میوه هم میده و ازین نظر اولویت داره 🙂

فستوکا و فرانکینیا،سراستیوم

این سه گیاه هم به عنوان گیاهان پوششی معرفی میکنم هر سه این گیاهان مقاوم به نور زیاد و گرما و خشکی هستند و سراستیوم تنها آپشنی که داره سراسر گلهای سفید میده.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *