میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

بیماری های فیکوس الاستیکا

آفات و بیماری های فیکوس

کنه تار عنکبوتی و شپشک از جمله افاتی است که به این گیاه حمله میکند برای مبارزه از سموم سیستمیک باید کمک بگیرید
از دیگر افات میتوان به نماتد گره ریشه و تریپس اشاره کرد.

تحت شرایط گرم و مرطوب هم بیماری لکه برگی قارچی ممکن است ظاهر شود. تمیز کردن برگهای بزرگ این گیاه نقش موثری در جلوگیری از فعالیت افات و همچنین شادابی و ظاهر زیبای این گیاه دارد.

وقتی برگها کثیف هستند میتوانید در یک لیتر اب به اندازه یک قاشق چای خوری اب لیمو بریزید اب را خوب تکان دهید و بعد با پارچه نخی برگها را تمیز کنید.

فیکوس

عوارض و درمان

۱- تاخیر در ابیاری و یا نور مستقیم خورشید باعث لوله و خشک شدن برگها میشود. برگهای خشک را حذف و گلدان را برای مدت ۱۵دقیقه درون تشت اب قرار دهید تا ریشه اب مورد نیاز را دریافت کند.

۲- ابیاری بیش از اندازه، بستر دائم خیس، غرقاب کردن خاک باعث زرد شدن برگها میشود اجازه دهید بین دو ابیاری خاک گلدان خشک شود سپس ابیاری مجدد را انجام دهید.

۳- در اثر حمله کنه تار عنکبوتی برگها زرد و تارهای عنکبوت زیر انها مشاهده میشود برای مقابله از سم کنه کش کمک بگیرید.

۴- توقف رشد و برگهای ریزتر از حد طبیعی نشان دهنده عملکرد بد ریشه یا کوچک بودن گلدان است ریشه را بازدید و در صورت نیاز گلدان را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید.

۵- در اثر حمله شپشک ارد الود لکه های سفید پنبه ای روی برگها یا ساقه گیاه ایجاد میشود در صورت مشاهده بعد از حذف فیزیکی شپشکها اقدام به سمپاشی با سم حشره کش کنید.

۶- برگهای رنگ پریده با لکه های قهوه ای روی ان علامت ابتلا گیاه به افت است با پنبه اغشته به سم حشره کش لکه ها را خیس و یا با سم حشره کش نفوذی اقدام به سمپاشی و پانزده روز بعد دوباره تکرار کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *