میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

تکثیر آزالیا

آزالیا از  طریق بذر، قلمه و یا پیوند ازدیاد داده می‌شود. اما بیشتر باغبان‌های خانگی کاشت آزالیا را از بذر آن شروع نمی‌کنند. گیاهی که از بذر رشد داده می‌شود، ۲ تا ۱۰ سال طول می‌کشد تا اولین گل‌های خود را بدهد.

بیشتر افراد، گلدان‌های آماده آزالیا را که در حال حاضر شکوفه داده‌اند، از بیرون خریداری می‌کنند. به طور معمول آزالیا در موقع گل‌دهی، در داخل خانه یا ایوان نگهداری می‌شود؛ زمانی که گل‌ها از بین رفتند، در تخت گل یا باغچه به بیرون منتقل شود. بهتر است کاشت یا نشا آزالیا در اوایل بهار یا اوایل پاییز صورت بگیرد. هنگامی که می‌خواهید آزالیای داخل گلدان را به باغچه و بیرون انتقال دهید، بوته را به طور دقیق تا‌‌ همان سطحی که قبل از آن در خاک بوده است، داخل خاک قرار دهید. بوته‌های کوچک‌تر را بهتر می‌توان به بیرون منتقل کرد.

برای تکثیر  می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یک چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه کنید و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید.

خاک گلدان را کمی مرطوب کنید و برای اینکه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد، روی آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدانها رادر حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد و نورکافی نگه داری کنید.

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *