میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

روش آبیاری گیاهان هنگام سفر

میس گل

۱۶ تیر ۱۳۹۸

 قبل از رفتن به مسافرت، خوب به گل و گیاهان خود آب بدهید و بعد یکی از ۴ روش زیر را برای آبرسانی به گیاهان خود در مدت زمانی که نیستید، انتخاب کنید.

 ۱-گلدان سفالی

اگر گیاه شما در گلدان سفالی قرار دارد؛ یک روش خیلی ساده و سریع برای آبیاری آن وجود دارد. تنها کافی است گلدان خود را در یک تشت یا ظرف گود قرار دهید و در آن ظرف آب بریزید.

سفال رطوبت را به ریشه گیاهان شما می رساند و تا زمانی که تشت آب دارد، آب رسانی به گیاهان شما انجام می‌شود.

نکته: اگر زمان مسافرت شما خیلی طولانی است. روی تشت را با پلاستیک یا سینی بزرگ بپوشانید تا آب تشت تبخیر نشود و مدت زمان بیشتری به گیاه آب برسد.

۲- گیاهان داخل باغچه

یک یا چند بطری با توجه به سطح باغچه خود، در ته و اطراف آنها سوراخ های خیلی ریز ایجاد کنید. آنها را پر از آب کنید و در اطراف ریشه گیاهان قرار دهید.

تا کم کم مانند آبیاری قطره‌ای به گیاهان آبرسانی شود.

از این روش می توانید در روزهای عادی هم برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده کنید.

۳- بطری

یک بطری پلاستیکی کوچک یا بزرگ، با توجه به اندازه گلدان خود انتخاب کنید. روی درب آن یک سوراخ خیلی کوچک ایجاد کنید. بطری را پر از آب کنید و برعکس در حدی که داخل خاک گلدان محکم شود در خاک فرو کنید. با این سوراخ کوچک کم کم آب بیرون می آید و به گلدان شما در طی روزهایی که در سفر هستید، آب می رسد.

۴-نخ

این روش نیز بسیار ساده است. در این روش به دو وسیله زیر نیاز دارید:

نخ کلفت یا پارچه نخی

شیشه یا بطری پر از آّب

در این روش یک سر نخ را در آب قرار دهید و سر دیگر آن را در داخل خاک گلدان، نزدیک گیاه، فرو کنید.

من از این روش برای آبیاری گلدان های خودم در هنگام سفر استفاده می کنم اگر نخ ندارید مانند من می توانید از یک تیکه باریک از لباس نخی (مانند زیر پوش های مردانه که کهنه شده) استفاده کنید و بعد از چند دقیقه خواهی دید که پارچه خیس می شود و رطوبت از داخل شیشه آب به گلدان از طریق پارچه نخی منتقل می شود. چون گلدان های من کوچک هستند و جا برای بطری ندارند، این روش خیلی خوب عمل می کند و اینم از گلدان من :

فقط در این روش به نکات زیر توجه کنید:

شیشه آب باید در سطح بالاتری از گلدان قرار بگیرد. به همین دلیل من از یک کاسه در زیر شیشه استفاده کرده‌ام. هرچه آب بالاتر باشد بهتر است. بهترین حالت این است که انتهای سطح آب مقابل خاک گلدان باشد تا تمام آب موجود در ظرف کم کم وارد گلدان شود.
نخ یا پارچه باید تا انتها در بطری آب باشد تا وقتی در طی روزهایی که شما در سفر هستید و سطح آب داخل شیشه پایین آمد، نخ بازهم مرطوب باشد.
نخ باید در خاک گلدان نزدیک گیاه قرار بگیرد.
اگر برای مدت طولانی به سفر می روید روی درب ظرف آب را با پلاستیک یا چسب بپوشانید؛ تا آب کمتر تبخیر شود و زود آب شیشه تمام نشود.
پارچه یا طناب شما باید حتماً از جنس نخ باشد تا رطوبت را جذب کند و انتقال دهد.
حتی می توانید از یک ظرف بزرگ آب استفاده کنید و تمام گلدان های خود را اطراف آن بچینید و با یک تیکه پارچه به هر گلدان به این روش آب برسانید فقط ظرف آب حتما بالاتر باشد وگرنه آب وارد گلدان نمی شود.

با این روش می توانید یک ظرف بزرگ را روی یک سطح بالاتر مانند صندلی قرار دهید و تمام گلدان های خود را اطراف آن بچینید و با نخ یا تیکه های پارچه نخی در مدت زمانی که در سفر هستید؛ به تمام گلدان های خود، آب برسانید.

اگر شما نیز روشی برای آبیاری گیاهان در هنگام سفر می شناسید؛ لطفا در قسمت نظرات بفرمایید و همچنین اگر هرکدام از این روش ها را برای آب دادن به گلدان خود در هنگام مسافرت امتحان کردید؛ بازخورد و تجربه خود را بفرمایید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *