میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

روش پیچ دادن بامبو

میس گل

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

۱. استفاده از لامپ هالوژن

اولین و ساده‌ترین روش پیچ دادن بامبو در خانه، استفاده از لامپ هالوژن است. توجه داشته باشید برای این کار باید محیط خانه کاملا گرم و مرطوب باشد تا بامبو با سرعت بیشتری رشد کند. ابتدا با استفاده از یک منبع نور مصنوعی مانند لامپ هالوژن، نور را برای چند روز متوالی از یک جهت به گیاه بتابانید. بامبو‌ خاصیت نورجذبی دارد، از این رو جهت نور را تعقیب کرده و به طرف آن میچرخد و موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی در ساقه می‌شود.

۲. استفاده از قالب پلاستیکی

یکی دیگر از روش‌های پیچ دادن ساقه بامبو در خانه استفاده از قالب پلاستیکی و شفاف است. به این منظور گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب، ولی در شرایط رطوبتی ۹۰ درصد نگهداری کنید. گیاه نمی‌میرد، ولی بدنش نرم و منعطف می‌شود. در این زمان بامبو‌ها را داخل قالب ببندید و دوباره به آن آب دهید. وقتی آوند‌ها دوباره بازسازی شدند، گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود می‌گیرد.

گیاه شناسی بامبو

گیاه بامبو که در زبان فارسی به خیزران معروف است، از خانواده گراس‌ها و گیاهی همیشه سبز دائمی با ساقه بند بند، توخالی و چوبی است و تاکنون بیش از ۷۰ جنس و ۱۲۰۰ گونه و واریته از این گیاه در دنیا شناسایی و گزارش شده است.

بامبو در مناطق حاره‌ای، نیمه حاره‌ای و حتی معتدل و یا هرمنطقه با عوامل اکولوژیکی مساعد می‌روید. این گیاه از کشور‌های چین و ژاپن به کشور ما وارد شده است و امرزه نگهداری از آن در آپارتمان رواج زیادی یافته و گونه‌های مختلفی از آن در استان‌های گلستان، گیلان و مازندران کاشته شده است.

 

انواع پیچ در بامبو

گیاه بامبو از زمانی که به صورت فرم داده شده، عرضه شد، ارزش اقتصادی زیادی پیدا کرد. این گیاه دارای انواع پیچ است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

۱- پیچ فنری
این پیچ، یکی از پر طرفدارترین پیچ‌های بامبو است و از نظر تعداد نیز به دسته‌های تک پیچ، دو پیچ، سه پیچ و چهار پیچ تقسیم می‌شود.

۲- پیچ O
به دلیل شباهت زیاد این نوع پیچ در گیاه بامبو به کلمه O. انگلیسی، به این نام معروف شده است.

۳- پیچ S
این پیچ نیز به دلیل شباهتش به حرف S. انگلیسی به این نام معروف شده است و در فارسی به آن پیچ مارپیچی نیز گفته می‌شود.

تکثیر بامبو از طریق قلمه زدن انجام می‌شود و در بسیاری موارد اگر از روش‌های بالا برای پیچ دادن بامبو در خانه استفاده نشود، گیاه به شکل مستقیم رشد خواهد کرد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *