میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

طریقه ساخت قیم خزه ایی

گاهی اوقات برای نگهداری بوته های گل پای آن ها یک چوب به عنوان داربست قرار می دهند یا بوته های گل های بالا رونده را برای زیباتر کردن و نمایش بیشتر گلها، بین چهارپایه های بلندی قرار می دهند. برای بوته های بالا رونده و پیچنده مانند لوبیای اسپانیولی یا گل شقایق پیچ چهار پایه قرار می دهند و در موارد دیگر مانند بعضی گل ها که بخواهند بوته آن ها را به شکل خاصی در بیاورند (مثل گل کاملیا به شکل هرم، گل آویز به شکل بادبزن، گل سرخ به شگل ستون) یا برای آن که بوته گل ها مستقیم و راست بایستند (مانند داوودی، شمعدانی، اطلسی پرپر) یا برای جلوگیری از خم شدن و شکستن انواعی از گل ها که توانایی نگهداری خود در برابر باد را ندارند یا برای نمایش گل های درشتی که در انتهای بوته ها بیرون می آیند، گل کار مجبور به استفاده از پایه های مختلف به عنوان داربست می باشد.

معمولا برای درست کردن داربست برای گل ها، از شاخه درختانی که چوب آن ها خیلی قوی است استفاده می کنند. در اروپا گاهی اوقات از نی های سخت و محکم استفاده می کنند زیرا هم مستقیم و با دوام است و هم زیبا می باشد. بعضی اوقات این کار را با استفاده از سیم کشی و یا با نخ های محکم یا ساختن داربست های آهنی ظریف انجام می دهند و اگر درختان زینتی نزدیک دیوار کاشته شده باشند، آن ها را روی دیوار به کمک میخ های مخصوص به انواع شکل های جالب توجه در می آورند.

به طور خلاصه آنچه که گفته شد تابع سلیقه و دقتی است که باغبان به کار می برد و باید طوری باشد که چوب ها یا نی ها منظره ای که زیبایی گل را از بین ببرند نداشته باشند، بلکه برعکس بر زیبایی گل ها بیافزاید. یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است گه برای گیاهانی که رنگ های آن ها تند است مثل قرمز یا سبز، باید از رنگ تیره یا سفید برای داربست استفاده کرد که کمتر خود را نشان دهد. عده ای داربستی که برای گل ها درست می کنند را به تقلید از سبزی گیاه به رنگ سبز در می آورند، باید بدانند که این کار اشتباه است و رنگ سبز برای پایه تناسب ندارد و صورت زشتی به گیاه می دهد. نکته دیگر خودداری کردن از فرو بردن پایه یا چوب بیش از حد لازم است.

بعضی از گیاهان مثل پتوس,فیلودندرون,برگ انجیری ,و بقیه گیاهان رونده ,برای اینکه به سمت بالا هدایت بشن نیاز به قیم دارن ,که حتما باید دور قیم از خزه پوشیده بشه ,🍃
تا این گیاهان درون خزه ریشه داده و به شادابی و رشد آن کمک کنه🍃

طریقه ساخت

لوله پلیکا به ارتفاع شصت الی هفتاد سانت,تهیه کرده این خزه هارو با سیم رابیتس یا نخ پلاستیکی به دور لوله بلندید 🍃
و کنار گلدان گیاهی که میخواهید به بالا برود فرو کنید 🍃
مواظب باشید که به ریشه گیاه آسیب نزند ,اگر برایتان امکان داده گیاه را با خاک از گلدان در آورده و گلدونی با یه سایز بزرگتر از گلدانیکه گیاهتان درون آن بوده تهیه کنید 🍃
واول قیم را بزارید ,بعد گیاه را و دورش خاک بریزین,
مراقب باشین هنگام در آوردن,گیاه از گلدون,خاک گیاه زیاد نریزه 🍃
وسعی کنین به آرامی از گلدون قبلی در آورده ,ودرون گلدون جدید بزارید🍃
بعد گیاه را با نخ به قیمی که درست کردین ببندین
مراقب باشین که گیاه را سفت نبندیدنو هراز گاهی به خزه آب بپاشید 🍃
بعد از مدتی گیاه درون خزه ها ریشه کرده و به خوبی به آن وصل میشود 🍃
ونیازی به بستن گیاه نیست و میتوانید نخ را باز کنید 🍃

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *