میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

پدیلانتوس

نکاتی در مورد پدیلانتوس

سمیت :

یه شیره ای وسط ساقه این گیاه است که اگه به دست بخوره شاید به افرادی که حساس هستند ایجاد خارش کند که دراین صورت باید با کرم دست و صورت ، یا روغن زیتون محل را تمیز کنید.

سایز گلدان:

هرچقدر تنگ تر باشه رشد این گل بیشتر میشه و از کناره ها بیشتر شاخه جدید میزنه. ولی بدیش اینه که ریشه میچرخه توی گلدون و دیگه توی خاک باغچه بخواید بکارید صاف نمیره پایین و سطحی باقی میمونه. هر دو سه سال یبار تعویض بشه بهتره….

آفات:
آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی کند گاهی فعالیت شته ، کنه تارعنکبوتی و شپشکهای گیاهی می تواند مزاحمت هایی را برای گیاه بوجود آورد. از بین بیماری ها نیز سفید پودری، لکه برگی باکتریایی و یا قارچی و پوسیدگی ساقه اشاره کرد.
شایعترینش شپشک آرد آلود هستش ، همینطور شته هم زیاد میزنه مخصوص توی بهار و پاییز.

هرس:

ساقه های این گیاه بعد از مدتی رشد ، بسیار بلند می شوند و احتمال ریزش برگهای ساقه های مسن نیز وجود دارد .برای حفظ ظاهر زیبای گیاه و همچنین تحریک رشد ساقه های جانبی و جدید که برگدار نیز هستند، هرس و کوتاه کردن ساقه های بسیار بلند ضرورت می یابد . کافی است ساقه ای را که خیلی بلند شده است از جایی که مورد نظرتان است کوتاه کنید اما به یک نکته حتما توجه کنید که در زمان هرس ، بیش از یک سوم یا ۳۰٪ حجم کل شاخسار گیاه را قطع و حذف نکنید تا گیاه شوکه نشود. زمان مناسب هرس نیز زمستان است

کود:

بهتره اول بهار که رشد رویشی داره از کودهای رشد و سه بیست گرین استفاده کنید توی اخر بهار از کودهای مخصوص کاکتوس گرین استفاده کنید تا پتاسیم و فسفر درونش بوته و سفت و محکم بکنه. هر ماه یبار کافیه.

زیگزاگ پلنت

برچسب ها

2 پاسخ به “نکاتی در مورد پدیلانتوس”

  1. مریم جوانیان گفت:

    سلام برای درمان پدیلانتوس در صورت آلوده شدن به سفید پودری باید از چه سمی استفاده کنیم؟؟؟؟

    • میس گل گفت:

      قسمت آلوده گیاه را اگر بتوانید حذف کنید به کاهش خطر شیوع این بیماری کمک خواهید کرد. البته توجه داشته باشید که قسمت‌های حذف شده را حتماً دور بریزید و در محیط گیاهان آنها را باقی نگذارید. این بیماری را می‌توان با استفاده از سموم شیمیایی که با نام قارچ کش(مانکوزب،کاپیتان،…. )شناخته می‌شوند کنترل کرد. سموم متنوعی برای از بین بردن این بیماری وجود دارد به یاد داشته باشید که برخی از سموم بر روی برخی از گیاهان نتایج بهتری در مقایسه با سایر سموم دارند و مصرف ۲-۳ مرتبه سم به فاصله ۷-۱۴ روز به کنترل بهتر این بیماری کمک می‌کند با این وجود در محیط خانه برای گیاهان خانگی به خصوص گلدانی خود بهتر است قبل از مصرف مجدد سم گیاه خود را بازدید کنید و اگر نشانه‌هایی از وجود بیماری ندیدید از مصرف مجدد سم خودداری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *