میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

نگهداری سیکلامن

گیاه سیکلامن مستعد بیماری های باکتریایی و قارچی است؛ به همین دلیل باید مراقبت های بیشتری را برای جلوگیری از ابتلا به این گونه بیماری ها پیش بگیرید.
اگر می بینید که گیاه شما دچار ریزش برگ شده، بدانید که کم آبی و خشکی هوا عامل اصلی آن است. اسپری برگی و آبیاری را پیش بگیرید.
پوسیدگی طوقه نشان از رطوبت بالا و غرقابی شدن گیاه است.
تأخیر در زمان گلدهی نشان از دمای نامناسب برای گیاه، نور کم، مواد غذایی متغیر و یا فضای رشد بزرگ است.
پژمردگی گیاه نشان از رطوبت کم، املاح بالای خاک، دمای زیاد و نور کم دارد.
زردی رنگ برگ ها نشان دهنده نیاز گیاه به کوددهی است و هم چنین نور زیاد و رطوبت کم می تواند از عوامل رنگ پریدگی برگ ها باشد.
زمانی که نور گیاه کم باشد، برای دستیابی به نور، رشد طولی بیشتری می کند و در این زمان است که دمبرگ ها بلند می شوند.
سوختگی برگ و یا توقف رشد آنها، نشان از نور زیاد در محیط گیاه است.
در اثر کمبود مواد غذایی و نبود کوددهی، گیاه، کوچک مانده و دمگل ها بلند می شوند.
استفاده از آب آهکی، روی برگ، لکه سفید ایجاد می کند.

تکثیر:

سیکلامن تکثیر چندان راحتی ندارد. با کاشت بذر در اواخر تابستان می توانید در ابتدای زمستان سال آینده، شاهد گل روی گیاه خود شوید. به طورکلی حدود ۱۵ ماه از زمان کاشت بذر تا گلدهی طول می کشد.
تقسیم ساقه که به نام ژوخه شناخته می شود، یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه سیکلامن است. در این حالت هر قسمت باید دارای یک تا دو برگ باشد تا قلمه ساقه را بتوانید در بستر سبکی مانند ماسه بکارید. بهتر است ساقه را در دی ماه قلمه گیری کنید تا گلدهی زودتر انجام شود.

آفات و بیماری ها

۱- کنه سیکلامن :باعث پیچیدگی برگ ها وگل ها می شود.

۲- تریپس :لکه هایی در سطح زیرین برگ ها ایجاد می کند.

۳- نماتد ریشه : باعث ایجاد گال های کوچکی در ریشه می شود که به این محصول صدمه می زند. گیاهان مبتلا باید حذف و خاک و گلدان ها باید گندزدایی شوند.

۴- قهوه ای شدن ژوخه :بیماری ویژه سیکلامن است که درنتیجه آن لکه های قهوه ای و قرمز- قهوه ای روی زیرلپه ظاهر می شوند و در اثر آن رشد قسمتی از برگ ها متوقف شده، سطح برگ ها در دو طبقه قرار می گیرند. پس از آلودگی کنترل و درمان آن مشکل است. بنابر این پیش از بروز آن باید خاک و گلدان گندزدایی شوند.

 گلدهی:

تابستان سال بعد گیاه را به گلدانهای با سایز بزرگتر (۱۲/۵ تا ۱۵ سانتیمتری) انتقال دهید به طوریکه قسمت عمده غده از خاک بیرون باشد. بوته های سیکلامن از اواخر تابستان تا اوایل زمستان همان سال به گل میروند.

 تهویه هوا:

تهویه هوا برای گل نگونسار ضروری است چون از هوای خفه بیزاراست .به همین دلیل در گلخانه‌های تولیدی معمولا زیر گلدان سیکلمن، گلدان خالی به صورت معکوس به عنوان پایه قرار می دهند تا گیاه در ارتفاع بیشتری قرار گیرد . برای نگهداری سیکلامن در اپارتمان نیز توصیه میشود به تهویه مناسب هوای محیط دقت کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *