میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

اگزالیس

چند نکته مهم در مورد مشکلات اگزالیس

در زمستان و برخی از شرایط سخت تابستان گیاه به خواب فرو خواهد رفت.

اگر گیاه شما دچار برگ‌ریزی در زمستان شد و  گیاهتان در حال از دست رفتن است، بهتر است تمامی شاخ و برگ‌ها را قطع کنید و اجازه دهید تا گیاه شما به خواب‌رفته و خودش دوباره جوانه بزند.
زرد شدن برگ‌های گیاه یکی از شایع‌ترین مشکلات در این گیاه است، دلیل آن‌هم قطعاً آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی است.
اگر گیاه شما بیش‌ازحد قدبلند شده است دلیل آن این است که گیاه به دنبال نور می‌گردد! آن را به محلی پرنورتر منتقل کنید.

  

تکثیر گل اگزالیس یا شبدر زینتی

اکسالیس به روش تقسیم ریزوم، غده و پیاز تکثیر می شود.
در پایان زمان استراحت گیاه و در هنگام تعویض گلدان با تقسیم پیازهای گیاه مادری و کاشت هر قسمت از توده گیاه در یک گلدان مستقل حاوی خاک معمولی + خاک برگ + شن درشت، می توان اکسالیس را تکثیر کرد. می توانید هر ۱۰ پیاز را در یک گلدان و در عمق ۲ تا ۳ سانتی متری بکارید.
برای کاشت در فضای باز فاصله ۷ تا ۱۰ سانتی متری بین پیازها را رعایت کنید. قبل از کاشت پیازها، ابتدا خاک را خیس کرده و اجازه دهید تا آب اضافی خارج شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی پیازها می شود. گلدان حاوی پیازها را در مکانی که ۴ تا ۵ ساعت آفتاب مستقیم دارد، قرار دهید.

طریقه کاشت پیاز اگزالیس

ابتدا دو سوم گلدان را از خاک پر میکنید سپس سه یا ۴ عدد پیاز را روی خاک گلدان قرار میدهید طوری که نوک پیازها به سمت بالا باشد (البته اگرم برعکس بکارید هیچ مشکلی نداره فقط دیرتر جونه میزنه) بعد روی پیازها حدود ۲ الی سه سانت خاک بریزید و خوب آبیاری کنید

گلدان را در مکانی با دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه قرار دهید حدود ۵ الی ۱۰ روز طول میکشد که جوونه ها از خاک بیرون بزنن البته این در حالی است که شرایط مناسب باشد در حالت معمولی ممکن است برخی از پیاز ها تا ۲۰ روز هم زمان ببرن تا جوانه بزن.

در عکسهای زیر مراحل نشان داده شده است.

لازم به ذکر است بعد از جوانه زدن گیاه را زیاد آبیاری نکنید بگذارید سطح خاک خشک شود بعد آب بدهید آب دادن زیاد باعث پوسیدگی پیاز میشود و حتما دور از تابش مستقیم آفتاب باشد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *