میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

کرم ها و حشرات گلدان

میس گل

۶ مرداد ۱۳۹۸

کرمها و حشرات ریز در خاک:

اگر خاک خود را کمی زیر و رو کنید ممکن است یک سری حشرات ریز را در آن ببینید. عمده این حشرات شامل کرم خاکی، لارو های سفید رنگ ریز (مربوط به پشه های سیاه) هزار پاهای کوچک و خرخاکی هستند.

کرم خاکی:

این حشرات برای گلدان شما ضرری ندارند و جای نگرانی نیست حتی از خاک خارج هم نمی شوند که نگران این باشید که شاید وارد ساختمان گیاه شما بشوند.

هزارپا و خرخاکی:

این آفت ها نیز برای گیاه شما و برای ریشه ها مشکل ایجاد نمی کنند اما این آفتها از آن دسته هستند که از خاک خارج می شوند و اگر شما در منزل کودک داشته باشید برای آنها خطرناک باشد.

بنابراین اگر تمایل دارید آنها را در خاک از بین ببرید به کمک سمومی مثل سوین و دیازینون پودری میتوانید آنها را از بین ببرید.

روش کنترل:

سم دیازینون پودری به میزان ۱ گرم در ۱ لیتر آب حل کنید، (دقت کنید سم دیارینون پودری باشد و نه مایع) و یا این که سم سوین به میزان ۲ گرم در ۱ لیتر آب حل کنید و به عنوان یک وعده آبیاری بریزید پای گلدان خود.

دقت کنید که سم سوین سم بسیار قوی است و تمام موجودات زنده داخل خاک را از بین می برد.

کرم های سفید کوچک:

این کرم های سفید ریز داخل خاک در واقع لارو همان پشه های سیاه هستند که داخل خاک زندگی می کنند. به طور کلی این کرم ها به ریشه گیاه آسیب نمی زنند.

اما گاهی ممکن است جمعیت آنها بشدت زیاد شود که در این صورت ریشه آسیب می بیند و لازم است که آنها را از بین ببرید.

اگر می خواهید این کرم ها را کنترل کنید می توانید از سم  استفاده کنید

راه های کلی  از بین بردن پشه گلدان

• اولین راه مقابله با این پشه ها توقف آبیاری است، اجازه بدهید چندسانتی متر از خاک خشک شود تا هم لارو و تخم ها از بین بروند و هم اینکه تمایل به تخم گذاری کم شود.

• استفاده از چسب زرد ،تا حدودی می تواند در کاهش جمعیت شان تاثیر داشته باشد.(چسب زرد را می توانید از فروشگاه های لوازم کشاورزی تهیه کنید)

• استفاده از شن ،این حشرات معمولا تا عمق یک سانتی متری از خاک تخم گذاری می کنند و شما می توانید یک سانتی متری خاک را با شن بپوشانید تا محیط خشک شود و تخم گذاری را متوقف کنند.

• سیر ،نسبت به بوی سیر حساس هستند، تعدادی سیر را خرد کنید و روی خاک قرار بدهید این روش هم تا حدودی از جمعیتشان کم می کند.

• استفاده از سیب زمینی به عنوان تله ،تکه های سیب زمینی را با ضخامت نازک روی سطح خاک قرار بدهید و حداقل تا چهار ساعت به آن دست نزنید. بعد از دو روز سیب زمینی ها را با سیب زمینی های جدید جایگزین کنید.

• دارچینیک نوع سم طبیعی است و برای از بین بردن لاروها موثر است، دارچین آسیاب شده را روی خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید.

• چای بابونه ،یک قسمت از چای بابونه سرد شده را با سه قسمت آب مخلوط کنید و هنگام آبیاری استفاده کنید.

نکته

* از بین بردن این پشه ها نیاز به صبر و حوصله دارد و بهتر است که از روش های طبیعی استفاده کنید، چون استفاده از سموم شیمیایی ممکن است به گیاه تان هم آسیب وارد کند.

* نوشته بودید این روش ها را انجام داده اید اما از بین نرفت، من خودم به شخصه با همین روش توانستم آن ها را از بین ببرم.

اولین اصل این است که صبر و حوصله به خرج بدهید و مستمر این کار را تکرار کنید. اگر طبق روش ها هم انجام بدهید جواب می گیرید.

* اما اگر موفق به از بین بردنشان نشدید می توانید از سم های حشره کش استفاده کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *