میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

آئونیوم

Houseleek tree

گل آئونیوم که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم میشناسند، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز است که بسیاری از گونه های آن ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می‌یابد. ساقه کرم مایل به قهوه‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می‌کند.
از محبوبترین انواع آئونیوم Aeonium arboreum است دلیل محبوبیت آن رنگ بسیار جالب برگسار بالغان است که بنفش بسیار تیره است که گاهی مشکی به نظر می‌رسد.
گلهای آئونیوم به رنگ کرم. زرد. صورتی. نارنجی یا قرمز است در اکثر نمونه‌های این گیاه شاخه و یا دسته برگی که گل در انتهایان تشکیل شده است بعد از اتمام فصل گلدهی خسک می‌شود.

دما : این ساکولنت در دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد رشد خوبی دارد. گرچه بهتر است در فصول سرد سال و زمان استراحت گیاه آنرا به مکانی با دمای نزدیک به ۱۰ درجه سانتی گراد قرار دهید تا پس از یک دوره استراحت کامل رشد گیاه بهتر شود .

آبیاری :در طول دوره ی رشد هر زمان سطح خاک تا عمق یک سانتی متر خشک شود بهترین زمان برای آبیاری می باشد. به میزانی گیاه را آبیاری نمایید که تمام سطح خاک خیس شود و آب اضافی از زیر گلدانی خارج شود.

نور : آئونیوم به نور آفتاب کامل نیاز دارد تا شکل و فرم و رنگ برگها در آن حفظ شود.

کود : از کودهای مایع مخصوص کاکتوس برای این گل می توانید استفاده کنید .

خاک : خاک های آماده برای کاکتوس که زهکش عالی داشته باشند برای آئونیوم مناسب است.

تکثیر : از طریق کاشت بذر در اوایل بهار و یا از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *