میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

آزالیا

azalea

نور :
گیاه آزالیا از آن دسته از گیاهان است که به نور زیاد ولی غیر مستقیم برای رشد و پرورش نیاز داره توجه داشته بشاید که از نور مستقیم بیزار هستش. در پاییز و زمستان حتما در نور زیاد باشه و به شکوفه دادن برسه ولی در تابستان میتوندی در سایه نگهداری کنید.

نکته : تابش مستقیم نور آفتاب باعث سوختگی برگها و گلبرگها و همچنین ریزش جوانه های گل میشه و نور کم محیط باعث پریدگی رنگ برگها و عدم شکل‌گیری جوانه های گل میشه.

دما :
آزالیا نگهداری نیاز دارد که برای تولید غنچه های گل به ۶ تا ۸ هفته هوای سرد که دمای آن تقریبا بین روز ۱۸-۱۵درجه سانتیگراد و شب ۱۰ درجه سانتیگراد باشد. همچنین در زمان گلدهی گیاه هر مقدار که هوای محیط خنک تر باشد طول دوران گلدهی گیاه افزایش پیدا میکنه.

نکته ای که باید به یاد داشته باشید اینه که گرمای هوا موجب ریزش غنچه های گل و خشکیدگی و چروکیدگی برگها خواهد شد.

اگر سرمای مصنوعی یا اینکه سرمای پاییز به گیاه آزالیا بخوره گل های گیاه را زودرس میشه.

آبیاری :
اولین نکته ای که در آبیاری باید توجه کنیم این است که بین دو آبیاری باید حتما خاک آن خشک بشه.

اگه میتونید برای آبیاری آزالیا از آب با PH=7 استفاده کنید یک گیاه بسیار خوب خواهید داشت. ولی اگر این امکان برای شما فراهم نیست آب شیر را در یک ظرف بریزید. اجازه دهید سه روز بماند. بعد از این سه روز که مواد و املاح آب ته‌نشین شد، با دقت آب سطح را برداشته و از آن برای آبیاری آزالیاهای خود استفاده کنید.

رطوبت :
در نگهداری گیاه آزالیا رطوبت بسیار مهم است و این گیاه به محیط مرطوب نیاز داره شما میتونید برای تامین رطوبت در تمام سال به غبار پاشی روزانه انجام بدید. یا گیاه را دریک زیرگلدانی حاوی سنگریزه قرار بدید، بدین صورت که داخل زیر گلدانی را تا لبه آن سنگریزه های درشت می‌ریزند.

تغذیه :
شما باید کودهی با گیاه آزالیا رو از اردیبهشت شروع کنید تا تیر ماه ادامه بدین، کودهایی که میتوندی برای نگهداری گیاه آزالیا استفاده کنید برای گیاه بالغ کودهایی که پتاسیم و آهن بالایی دارند که باید هر دو هفته یکبار این کار انجام بشه و با ظهور غنچه ها در پائیز تغذیه روزانه را شروع کنید و بتدریج کاهش داده و در تابستان متوقف کنید.

در برخی از منابع اومده که “از کودهای طبیعی استفاده نکنید؛ چون میزان اسید خاک را کاهش می‌دهند. به جای آن از هوموس و ترکیب موادی اسیدی استفاده کنید.”

خاک مناسب:
گیاه آزالیا به خاک‌های اسیدی با PH=4.5-6.0 احتیاج دارد. و شما میتونید از مخلوطی از خاک برگ،شن و برگهای خشک کاج

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *