میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

بنفشه آفریقایی

African violet

خاک، آب، نور وتغذیه

بنفشه آفریقایی به میزان نور بالا، ولی غیرمستقیم نیاز دارد. با کمبود نور خواهید دید که برگ ها پژمرده شده و به سمت پایین می روند. چنانچه در فضای منزل شما نور به اندازه کافی وجود ندارد یا می خواهید بنفشه آفریقایی را در قسمتی از خانه نگهداری کنید که روشنایی مناسب نیست، می توانید از لامپ های نوری فلورسنت استفاده کنید تا میزان نور موردنیاز گیاه را تأمین کند. این چراغ ها امروزه در بازار به اشکال مختلف تولید می شوند. توجه داشته باشید که لامپ فلورسنت را باید در فاصله حدود ۳۰ سانتی متری از گیاه قرار داد. هر از گاهی اجازه دهید گلدان های بنفشه آفریقایی شما هوای تازه بخورند.

برای آبیاری گیاه بنفشه آفریقایی باید چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید:نور، گرما، سن گیاه، حجم گلدان و خاک. به دلیل حساسیت برگ و حتی ریشه این گیاه باید در آبیاری آن دقت بیشتری داشت تا باعث آسیب نشود. ریشه بنفشه آفریقایی به آب و رطوبت زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می شود؛ بنابراین بهتر است بعد از خشکی خاک، بنفشه آفریقایی را آبیاری کنید، ولی این به آن معنی نیست که گیاه بتواند دوره خشکی زیادی را تحمل کند. آبیاری دو بار در هفته برای بنفشه آفریقایی مناسب است. توصیه می شود برای جلوگیری از خیس شدن برگ و ساقه گیاه از روش زیرگلدانی برای آبیاری بنفشه آفریقایی استفاده شود. برای این روش باید زیرگلدانی را پر از آب کنید تا از راه منفذهای زیر گلدان، جذب ریشه شود. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر زیرگلدانی گود و بزرگی دارید، بعد از ۳۰ دقیقه که آب موردنیاز جذب شد، اضافی آب را خالی کنید.

خاک مناسب برای بنفشه آفریقایی ترکیبی از خاک برگ و پرلیت است. بسته های آماده خاک برای بنفشه آفریقایی را هم می توانید از فروشگاه های کشاورزی و گلخانه ها تهیه کنید.

برای تغذیه این گیاه، کود رقیق حاوی فسفر بالا را هر دو هفته یک بار به گلدان اضافه کنید. کودهای مخصوص گل دهی برای گیاهان گل دار مناسب هستند. بعد از چند ماه کوددهی، املاح باقی مانده و اضافی را با آبیاری و شستشوی خاک خارج کنید تا به گیاه صدمه وارد نکند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *