میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

بگونیا عروس

Wax Begonia

نور

مثل هر گیاه گلدار دیگه ای نیاز به نور زیاد و حتی کمی تابش مستقیم داره تا بتونه گلدهی داشته باشه. گل ها به رنگ های صورتی، قرمز و سفید هستند.پشت پنجره ی جنوبی یا غربی بهترین مکان برای نگهداری این گیاهه و دقت کنید که زیاد از پنجره فاصله نداشته باشه.نور زیاد در روزهای گرم باعث سوختگی و خشک شدن برگ ها میشه اما نور مستقیم صبح یا غروب براش مفیده.اگه نور کافی دریافت نکنه گیاه رشد علفی پیدا میکنه و برگ ها کمرنگ میشن همچنین اگه گیاه گل هم داشته باشه، گل ها کم کم بی رنگ میشن و توانایی گلدهیش رو از دست میده.

آبیاری

خیس و غرقابی بودن دائم خاک رو نمیپسنده و اگه در چنین شرایطی قرار بگیره برگ ها زرد و شل میشن و گیاه از ساقه دچار پوسیدگی میشه اما به این معنی نیست که گیاه خشکی بکشه بلکه بعد از خشک شدن سطح خاک باید آبیاری بشه، البته گیاهان بزرگتر مقاومت بیشتری به خشکی از خودشون نشون میدن.گیاهی رطوبت دوسته اما اصلا عمل غبارپاشی رو انجام ندید چون باعث میشه گیاه به بیماری های قارچی مبتلا بشه و لکه های قهوه ای روی برگ ایجاد بشه. برای تامین رطوبت از ظرف آب و سنگریزه در زیر گلدان استفاده کنید

رطوبت

یه ظرف رو پر از آب و سنگ میکنید و گلدونو روی سنگ قرار میدید. دقت کنید کف گلدون به هیچ وجه با آب درتماس نباشه. هدف ما از این کار تامین رطوبته نه جذب آب!اگه گیاه از کف آب بکشه دچار پوسیدگی میشه اما اگه روی سنگ قرار داشته باشه اون آب تبخیر میشه و رطوبت رو در اختیارش میذاره.

دما

دمای حدود ۲۵-۱۸ درجه بهترین دما برای نگهداریشه البته اگه هوا گرمتر هم بشه ایرادی نداره اما به آبیاریش باید دقت بیشتری داشته باشید تا دچار خشکی نشه. دمای کمتر از ۱۵ درجه کم کم باعث میشه برگ ها ضعیف بشن و اگه خیلی دما کاهش پیدا کنه دچار یخ زدگی میشه و برگ ها شل و سیاه میشه

خاک

هرچقدر خاکش سبکتر باشه و زهکش بهتری داشته باشه در نتیجه آب در اطراف ریشه باقی نمی مونه و گیاهمون از زرد شدن و پوسیدگی در امان می مونه همچنین میتونه رشد و گلدهی بهتری هم داشته باشه.حالا از چه ترکیبی استفاده کنیم؟

استفاده از خاک برگ،شن،پیت ماس و پرلیت به سبک شدن خاک کمک میکنن و میتونید این ترکیبات رو با مقداری از خاک باغچه ترکیب کنید تا بستر مناسبی براش فراهم بشه.خاک کمی اسیدی رو میپسنده در نتیجه وجود پیت ماس در ترکیب براش مفیده.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *