میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

حنا

Impatiens hawkeri

گل حنا یا سولماز شیرازی که گلهای آن به صورت منفرد یا خوشه ای، کم پر و پر پر و به رنگهای صورتی، قرمز، سفید و ارغوانی دیده می شوند. ساقه های آن گوشتی و آبدار و اندازه برگهای آن در گونه های مختلف متفاوت است.
این گیاه با نام لاتینش بیشتر شناخته میشود و ایمپشن رایج شده‌است ولی نام فارسی آن در کتابهای گلکاری ایرانی “گل حنا” و در گویش محلی آذربایجان “سولماز یا سولماز شیرازی” نامیده شده. هرچند واریته‌های جدید که اکنون بذرهای آنها را تقدیم شما میکنیم با واریته‌های قدیمی تفاوت دارند ولی کاملا مشابه هستند و لازم به نامگذاری جدید نیست.

گل حنا یا سولماز گیاه بسیار جالبی است. اگر شرایط زندگی‌ش فراهم شود چندین سال عمر میکند و بوته‌های درشتی تولید میشوند که در شرایط مناسب اغلب طول سال غرق در گل میشوند. ولی از طرف دیگر اگر شرایط محیطی فراهم نشود گیاه به سرعت از گلدهی می‌افتد و ممکن است به مرگ گیاه نیز منجر بشود.از خانواده ، گیاهی یکساله و چندساله با گونه های فراوان که بومی مناطق گرمسیر است.

امپیشن

نیاز نوری:

گیاه حنا باید از تابش شدید آفتاب محافظت شود چه در درون خانه و چه در باغچه گیاه به دلیل داشتن ساقه‌ها و برگهای علفی توانایی تحمل تابش شدید آفتاب را ندارد. و به سرعت رطوبت درون برگها را از دست داده و تشنه میشود. و اگر آب کافی به موقع نرسد ممکن است گیاه از بین برود. با این حال به چند ساعت نور نیاز دارد . بهتر است که این چند ساعت نور در صبح باشد و عصر ها گیاه در سایه قرار گیرد.از محاسن این گیاه گلدهی در نیم سایه است و نسبت به سایه کامل هم مقاوم است.

آبیاری:

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی و خفگی ریشه می شود و خشکی خاک باعث پلاسیده شدن گیاه و ریزش برگها و در نتیجه کاهش گلدهی می شود. با توجه به نیاز آبیاری آن، در تابستان باید آبیاری بیشتری انجام شود. در هنگام آبیاری برگ ها را سعی کنید آب پاشی نکنید. دقت کنید آب اضافی حتما از ته گلدان خارج شود .

خاک:

گل حنا خاکی با زهکش مناسب را لازم دارد و البته بهتر است محیط کشت کمی اسیدی باشد. مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت می تواند خاک مناسبی باشد .

کود دهی :

بهتر است یک ماه پس از خرید گیاه اقدام به کود دهی کنید .هر سه تا چهار هفته یکبار با کود مایع ۱۰+۱۰+۱۰ و یا کود گل دهی نصف غلظت توصیه شده از سوی سازنده تقویت شود .

دما و گلدهی :

گرم شدن هوا به خصوص در فصل تابستان باعث کاهش گلدهی گیاه می شود. به طور کلی برای گلدهی مناسب به دمای خنک نیاز دارد. گرمای زیاد موجب کاهش گلدهی و ریزش گل ها می شود و به همین دلیل در فصل گرما هر چه مکان گیاه از سایه بیشتری برخوردار باشد، عمر گل ها طولانی تر است.

هرس گل حنا یا امپیشن: گاهی ساقه های این گیاه بسیار بلند می‌شود که در این حالت می‌توان نیمی از طول ساقه را کوتاه کرد تا علاوه بر تحریک رشد. ساقه‌های جانبی گیاه به تولید گل بیشتر تحریک شود البته توجه داشته باشید که ساقه‌ها نباید به کمتر از ۱۰-۱۵ سانت کوتاه شوند.

تکثیر گل حنا

برای تهیه قلمه نیز می‌توان از ساقه‌های گیاه قلمه‌های به طول ۷-۱۰ سانتیمتر تهیه کرد در زمان تهیه قلمه برش را هم زیر ناحیه‌ای که برگ وجود دارد بزنید.
تمامی برگ‌ها را به جز ۲ عدد برگ بالایی قلمه حذف کنید. قلمه را در بستری سبک همانند مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت بکارید.
بسیاری از قلمه‌ها این گیاه حتی در آب ریشه می‌دهند ظرف حاوی قلمه‌ها را در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب و یا دمای حدود ۲۱ درجه قرار دهید و برای حفظ رطوبت بیشتر و کمک به ریشه زایی قلمه‌ها می‌توانید یک کیسه پلاستیکی شفاف را بر روی گلدان حاوی قلمه قرار دهید.

نحوه کاشت بذر :

ساده ترین ترکیب خاک مناسب برای کاشت بذر اکثر گلهای فصلی و زینتی :

خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد این موارد با هم خوب ترکیب شود.
برای بستر از مواد نوین مانند ترکیب کوکوپیت و پرلیت و پیت‌ماس یا به روش قدیم از ماسه دانه‌ریز استفاده بفرمایید. (pH نزدیک به خنثی و نور ۱۰۰۰لوکس برای جوانه‌زنی مفید است). روی بذر را نپوشانید (بذر دفن نشود) یا لایه بستر خیلی سبک باشد و عمق کاشت کمتر از چند میلیمتر باشد.

اگر قصد کاشت زیاد و تولید این گل را دارید بهتر است در زمین یک کرت با این ترکیب خاک آماده کنید ، سطح خاک را خوب صاف کنید قبل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهید و بعد بذرها را روی خاک بپاشید سپس روی آن کمتر از نیم سانت کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب بدهید. عمق کاشت کمتر از چند میلیمتر باشد.

اما اگر مقدار کمی از این بذر را تهیه کردید و برای باغچه خود و یا به مقدار چندتا گلدان میخواهید پرورش بدهید از این روش زیر استفاده کنید.

در این روش خزانه شما باید کوچک باشد.

ابتدا یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید.

گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر کنید و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند. حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانت روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید.

اگر کود دامی در دسترس شما نبود میتوانید از ورمی کومپوست استفاده نمایید و اگرم هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردین برای روی بذرها استفاده نمائید ( اما بهتر است از کود دامی استفاده کنید تا جوانه ها به خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتما کود دامی ای که استفاده میکند چند ساله ،کهنه،پوسیده،خشک و سرند شده باشد. به هیچ عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید.

بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

رطوبت بستر برای جوانه‌زنی بذر باید نزدیک به صددرصد باشد و بستر همواره خیس نگهداشته شود.

دمای لازم برای جوانه‌زنی ۱۸-۲۱ درجه سانتی‌گراد است.

پس از چهار برگه شدن گیاه هم نیاز به آبیاری کاهش پیدا میکند و هم دما میتواند تا ۱۶ درجه پایین بیاید.

در هفته ۵ام میتوان گیاهان را به گلدانهای تکی با دهانه ۱۰ سانتی‌متر منتقل کرد.

پس از گلدان کاری گیاه کودیاری به صورت هفتگی با کودهای بالانس شده کامل (مانند ۱۸+۱۸+۱۸) به مقدار یک لیتر در هزار لیتر مفید است البته این مورد برای کشت های خانگی خیلی مهم نیست . مقادیر زیاد آمونیوم و نیترات برای گیاه مسموم کننده است. در موارد خاص ممکن است گیاه دچار کمبود منزیم یا کمبود آهن بشود که باید از سولفات منیزیم یا کلات آهن استفاده کرد. (یک تا دوبار)

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید.

به این نکته هم حتما توجه شود : هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

علت زرد شدن و ریزش برگ ها و کاهش گل دهی : ریزش برگ ها بیشترین مشکلی هست که دوستان بهش بر می خورند و این مورد عوامل متعددی دارد . گل های حنابه کم آبی و نور زیاد حساس هستند . در صورتی که جلوی نور مستقیم باشند سریع تشنه شده و برگ سوز میشوند. گرمای زیاد هم باعث ریزش برگ ها می شود گیاه را در مکانی خنک ، سایه دار با نور ملایم نگهداری کنید و آبیاری را مرتب انجام دهید. آبیاری بوته ها در زمانی صورت می گیرد که رطوبت بخش سطحی خاک هنوز به طور کامل خشک نشده باشد .شرایط ایده آل برای گیاه را فراهم کنید تا مجددا گل دهد . با این حال آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی و خفگی ریشه می شود و خشکی خاک باعث پلاسیده شدن گیاه و ریزش برگها و در نتیجه کاهش گلدهی می شود.

بهتر است امفیشن در معرض باد مستقیم کولر یا نزدیک بخاری ها قرار نگیرد . گرمای زیاد را نمی تواند تحمل کند بوته ها در شرایط اتاق نبایستی در دمای بیش از ۲۴ درجه نگهداری شوند . گلدان ها باید در ظرف بزرگ مرطوب قرار داده شوند زیر گلدان چند تکه کاشی قرار دهیدتا کف گلدان با آب خارج شده از ته گلدان تماس نداشته باشد ) . تجربه شخصی بنده این هست که نباید برگ ها را آب پاشی کرد و این امر می تواند باعث ریزش برگ ها بشود . ماندن آب روی برگ ها می تواند بیماری های قارچی را به وجود بیاورد .

بیماری ها و درمان و مراقبتها:

در تهیه نشا و پرورش قلمه، باید هوا مرطوب باشد.
در صورتی که جلوی نور مستقیم باشند سریع تشنه شده و برگ سوز میشوند.
زنگ زدگی ساقه به علت آبیاری بیش از حد صورت می گیرد.
نور کم در روزهای گرم باعث دوکی شدن ساقه می شود و ساقه نازک می شود.
هوای خشک، خاک خشک و نور کم باعث ریزش گلها می شود.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *