میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

سینادنیوم گرانتی

Synadenium grantii

سنادنیوم “Synadenium“ یا گیاه فردوس که با نام گرانتی نیز شناخته می‌شود، از جمله گیاهان گوشتی بوده که خواستگاه اصلی آن آفریقا (تانزانیا) بوده و از خانواده یوفوربیاسه است. رنگ سبز برگهای این گیاه با رگه هایی از رنگ قهوه ای مایل به ارغوانی پوشیده شده است که زیبایی این گیاه را دو چندان میکند.

گیاه سینادنیوم گرانتی تا ارتفاع ۶متر و عرض ۲ متر میرسد. رنگ سبزبرگهای این گیاه با رگه هایی از رنگ قهوه ای مایل به ارغوانی پوشیده شده است که زیبایی این گیاه را دو چندان میکند.

این گیاه به دلیل نیاز آبی پایین، به عنوان گیاهی زینتی جهت کشت در حاشیه خیابان ها، سطح چمن ها و طراحی فضای سبز در مناطق خشک و کم آب کاربرد دارد. همچنین گیاه سینادنیوم شرایط نگهداری آسانی دارد و حتی در شرایطی با نور کم نیز از خود مقاومت نشان می دهد و از این رو به راحتی در آپارتمان قابل نگهداری می باشد و با برگهای سبز رنگ و رنگدانه های قرمز و متمایل به قهوه ای که دارد هر فردی را به سمت خود جذب می کند.

برای آشنایی با نحوه نگهداری گیاه فردوس (سینادیوم گرانتی) با “نازبو” همراه شوید.

شرایط محیطی :

آبیاری : نیاز آبی گیاه متوسط تا کم بوده و نسبت به خشکی، مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد به طوریکه در طراحی فضای سبز در مناطق خشک و کم آب زیاد به کار می رود. توجه داشته باشید، آبیاری باید زمانی انجام شود که خاک گلدان تقریبا خشک شده باشد. خیس و غرقاب کردن خاک یا بستر دایم مرطوب باعث زردی و ریزش برگ و پوسیدگی ریشه میشود

نور  : نور مناسب برای این گیاه نور کامل خورشید ولی غیر مستقیم است میتوانید گلدان را در مکانی قرار دهید که در ساعات اولیه رور بین هفت صبح تا نه صبح که تابش نور زیاد نیست نور مستقیم را دریافت کند و بقیه ساعتهای رور نور فیلتر شده تا رنگدانه های برگ بیشتر شود .

فردوس در مکانهایی با نور کم هم رسد میکند اما رنگدانه های روی برگ در این مکانها تشکیل نشده و برگها سبز رنگ است . نور مستقیم مخصوصا نور شدید ظهر تابستان باعث سوختگی برگ میشود .

دما: دمای مناسب برای این گیاه ۱۶-۲۹ درجه سانتیگراد است البته دمای تا ۳۲ درجه را تحمل میکند در روزهای گرم تابستان که دما بالا است و خشکی محیط نگهداری زیاد است برگسار را اسپری اب بدون املاح کنید

خاک : بهترین خاک برایی رشد و تکثیر گیاه سنادنیوم گرانتی ، ترکیبی از خاک باغچه، ماسه درشت یا پرلیت و پیت ماس می باشد، خاک گیاه سینادنیوم بایستی زهکشی بالایی داشته باشد تا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی نشود.

بهترین ترکیب خاک برای گیاه فردوس

۱قسمت خاک استریل لیمونی

۱قسمت ماسه درشت یا پرلایت

۱ قسمت پیت موس یا خاک برگ کاملا پوسیده

به خاطر رشد سریع این گیاه سالی یکبار نیاز به تعویض گلدان و تقویت خاک دارد .

کوددهی: جهت تقویتگل گیاه فردوس می توانید از کود کامل گیاهان آپارتمانی موجود در فروشگاه‌های گل وگیاهاستفاده نمایید.

آفات و بیماریها: از آفات گل سینادنیوم در گلخانه و آپارتمان می توان به عنکبوت قرمز و شته ها اشاره کرد. این گیاه بیماری خاصی ندارد.

روش تکثیر گل سینادنیوم

بهترین زمان برای تکثیر گیاه سینادنیوم فصل بهار است. این گیاه به دو روش جنسی (بذر) و غیر جنسی (قلمه) تکثیر می شود. اما قلمه زدن گیاه فردوس روش رایج تکثیر آن می باشد. به منظور تکثیر و ازدیاد گیاه مراحل زیر را انجام دهید:

قلمه هایی از گیاه سالم و شاداب دارای ۲ تا ۳ گره (گره قسمتهایی از ساقه که برگ از انجا رشد می کند) را از گیاه جدا کنید. گذاشتن ۲ برگ در بالای قلمه کافی است.

قلمه هایی به طول ۱۰-۱۵سانتی متر را از گیاه جدا کنید و به مدت سه روز در فضای باز قرار بدهید تا شیره اش خارج شود (گیاه دارای شیرابه ای سفید و سمی است، پس احتیاط نموده و دور از دسترس کودکان قرار دهید.)

سپس قلمه گیاه فردوس را در بستری سبک مثل پرلیت و پیت ماس قرار بدهید و در دمای ۲۵ درجه نگهداری کنید، دقت کنید خاک بیش از حد خشک یا خیس نباشد.

گلدان مناسبی را انتخاب نموده و در هر گلدان ۳ تا ۴ قلمه بکارید.

نکته: ممکن است به علت شرایط نامناسب مثل کمبود نور یا آبیاری نادرست گیاه رشد بی رویه پیدا کند یا از پایین دچار برگ ریزی شود و ظاهر اولیه را از دست بدهد در این حالت باید ساقه را کوتاه کنید تا دوباره جوانه بزند. از ساقه ی بریده شده هم می توانید به عنوان قلمه استفاده کنید.

به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- قلمه جدا شده از گیاه را ابتدا روی یک روزنامه قرار دهید. یکی از نکات مهم در قلمه زدن سینادنیوم ، دادن استراحت به قلمه بعد از برش آن است. علت اصلی این کار خشک شدن محل برش برای جلوگیری از انتقال عوامل عفونی به قلمه و پوسیده شدن آن پس از انتقال به خاک می باشد.

۲- قلمه ها باید از تابش مستقیم نور خورشید دور باشند. چرا که قلمه بدلیل نداشتن ریشه قادر به جایگزینی آب تبخیر شده نمی باشد. بتدریج و با ریشه دار شدن قلمه ها می توان آنها را به مکانی با نور بیشتر منتقل کرد.

۳- بستر باید به گونه ای باشد که ضمن حفظ مختصری رطوبت در اطراف قلمه از تجمع آب در اطراف آن جلوگیری کند. استفاده از از ماسه بادی رودخانه ای یا پرلیت یا مخلوطی از این مواد با خاک‌برگ و یا کمپوست قلمه به عنوان بستر مناسب است.

۴- همچنین بذور این گیاه سمی است و در استفاده از آن باید دقت کرد. همچنین شاخه های این گیاه دارای خار می باشد که هنگام چیدن آنها باید دقت کرد.

چند نکته برای نگهداری گل فردوس :

• نور زیاد باعث سوخته شدن برگ های گل فردوس می شود.

• نور کم باعث رشد علفی گیاه می شود.

• بهترین مکان برای گیاه فردوس پشت پرده پنجره جنوبی آپارتمان است.

علت زرد شدن گیاه فردوس :

اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند.

برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.

برای تقویت گیاه و کوددهی باید از کودهای محلول مخصوص گیاهان(انواع مختلف ان در فروشگاه سایت نیز عرضه شده است)که تمام عناصر مورد نیاز گیاه شامل سه عنصر اصلی ازت، فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعی نظیر روی، آهن، مولیبدن، مس، بُر و… می‌باشند استفاده کرد.

این کودهادرفصول رشد(فروردین-ابان)، هردو هفته یک بارودر زمستان هر ماه یکبار یا از طریق خاک یا روی برگ‌ها اسپری می‌شود. (طبق دستور روی جعبه کود) کمتر از مقدار توصیه شده در روی جعبه کود اشکالی ندارد ولی بیشتر از مقدار توصیه شده باعث مرگ گیاه می‌گردد.

مقدار توصیه شده از کود را به صورت ابیاری به گیاه بدهید ودر مصرف محلول کود زیاده روی نکنید ولازم نیست تمام محلول تهیه شده رو به یک گیاه بدهید،به مقداری که در هر نوبت ابیاری اب به گیاه میدهید ،از محلول استفاده کنید. مقداری از محلول رو هم روی شاخ وبرگ گیاه اسپره کنید.

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *