میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

سیکلامن

سیکلامن

Cyclamen

جذابیت ظاهری این گیاه، شگفت انگیز است. گل های متفاوتی که بدون داشتن ظاهری توصیف شدنی، خود را روی دمگل های طویل و در اطراف برگ ها نگه داشته اند، نشانی از استواری را به همراه دارند. گویی به هیچ چیز وابسته نیستند و می توانند به تنهایی، گلیم خود را از آب بیرون بکشند. بله! صحبت از گل سیکلامن است، این گیاه ویژگی های منحصربه فردی دارد.
گیاه سیکلامن، بومی بخشی از مدیترانه و اروپا است که از شرق به شمال ایران می رسد. همان طور که از نام علمی این گیاه نیز برمی آید، گونه ای ارزشمند و ملی در کشور ایران به شمار می رود. ارتفاع این گیاه علفی و دائمی به ۲۵-۱۵ سانتی متر می رسد. در ارقام وحشی، گلبرگ ها واژگون هستند و دوره گلدهی کوتاهی دارند، اما اگر می خواهید رقم پرورشی را برای خانه خود خریداری کنید، باید بدانید که گل، مدت طولانی تری روی گیاه آپارتمانی خانه شما زندگی می کند. برخی از ارقام سیکلامن زمستان گل بوده و به این دلیل نیز در زمستان اهمیت بسیار بالایی دارند.

سیکلامن

 سیکلامن در قسمت ساقه، تشکیل غده ای به نام ژوخه می دهد که برگ ها از درون آن رشد پیدا می کنند. برگ های سیکلامن، کروی، قلبی شکل و به رنگ سبز تیره هستند. در برخی از واریته ها لکه های سفیدی روی برگ وجود دارد. دمبرگ ها بلند هستند و کمی رنگ قرمزی درون آنها دیده می شود. گل های معطر این گیاه دارای ۵ گلبرگ درست هستند که به رنگ قرمز، ارغوانی، صورتی و سفید ظاهر می شوند. گلبرگ ها ممکن است چین داشته و یا صاف باشند.
در مورد سیکلامن باید این نکته را بدانید که مقداری نیز سمی است. سیکلامن رشد کمی دارد و برای ورود به مرحله گلدهی به زمان نسبتا طولانی نیاز دارد. یکی از ویژگی های منحصربه فرد این گیاه تعداد زیاد شاخه های گل دهنده آن است.

نور مناسب برای سیکلامن باید غیرمستقیم، متوسط تا نیم سایه باشد.

این گیاه در دمای خنک و در محدوده ۲۰-۱۴ درجه سانتی گراد زندگی می کند. سیکلامن به دمای بالا و هم چنین سرما حساس است.

خاک سیکلامن باید سبک و کمی اسیدی باشد. ۳ قسمت خاک برگ، ۱ قسمت ماسه و ۱ قسمت کود حیوانی برای این گیاه مناسب است. هم چنین ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس را نیز می توانید برای آن استفاده کنید.

سیکلامن نیاز به رطوبت همیشگی دارد و به همین دلیل باید آبیاری را با توجه به خشکی دمای محیط حدود ۲ بار در تابستان و یکبار در زمستان انجام دهید. این نکته را فراموش نکنید که غرقابی شدن گیاه باعث پوسیدگی طوقه می شود.

برای تغذیه گیاه سیکلامن، کود را با غلظت ۳ گرم در لیتر انجام دهید. این میزان کوددهی هر هفته در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان دو هفته یکبار انجام می شود.

سیکلامن

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *