میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

فریزیا

Freesia

گیاهی پیازدار با گلهای بسیار معطر و زیباست.

فریزیا از آفریقای جنوبی آمده و گیاهی دایمی ولی حساس به سرما است. توسط پیاز و بذر تکثیر میشود. برگها نازک و دراز شبیه برگهای گلایل ولی باریک و کوچک هستند، ساقه‌های گلدهنده از وسط برگها بیرون می‌آید. این گیاه به دلیل گلهای معطر با عطر ملایم و ملیح به عنوان گل بریده و برای استفاده در دسته گل و سبد گل در گلخانه‌ها کشت میشود.

گلدهی این گیاه در حالت طبیعی اگر بذرش در بهار و گلخانه سرد کاشته شود در اسفند آینده اتفاق می‌افتد، با فراهم کردن دمای مناسب (۱۳ تا ۱۵ درجه سانتیگراد) در گلخانه با کاشت پیاز در مواقع مختلف سال و در طول سال میتوان گل تولید کرد. همچنین در مناطقی با تابستان خنک فریزیا در طول سال گلدهی میکند. ولی در مناطق با تابستان خیلی گرم گلدهی در مواقع خنک سال مانند پاییز و بهار اتفاق می‌افتد.

فریزیا به سرما حساس است و نمیتواند در یخبندان زمستان طاقت بیاورد، بنابراین در زمستان پیازها مانند پیاز گلایل یا کوکب‌غده‌ای باید از زمین خارج شده و در انبار نگهداری شوند.

فریزیا به آبیاری بیش از حد حساس بوده و موجب پوسیدگی پیازها میشود. در عین حال به خشکی بیش از حد نیز حساس بوده و آب مورد نظر گیاه باید تامین شود. ولی آبیاری اضافه نیز مضر است. دماهای زیاد باعث تعویق گلدهی و افزایش ارتفاع گیاهان و در دمای پایین نیز گلدهی به تعویق افتاده و ساقه گل کوتاهتر میشود.

فریزیا به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد، pH خاک در حدود خنثی و شور نباشد. برخی عناصر مانند فلوئور موجب سوختگی برگها میشود. برای همین از کودهای شیمایی نباید زیاد استفاده شود.

کاشت پیازها:

جنس خاک دارای زهکش باید باشد و آب اضافه در گلدان باقی نماند. چون فریزیا به سرما حساس است اوایل پاییز در گلدان کاشته میشود، و در گلخانه پرنور نگهداری میشود تا گلدهی آغاز شود، برای اینکه عمر گلهای باز شده بیشتر شود، بعد از گلدهی شدت نور محیط را کمی کاهش میدهند تا گلهای باز شده بیشتر عمر کنند.

در موطن اصلی گیاه، پیازها در پاییز جوانه میزنند و در زمستان با دمای ۸ تا ۱۰ درجه به گل میروند. پس از گلدهی رشد گیاه متوقف شده و پیازها در طول تابستان به خواب میروند. گرمای تابستان برای شکستن خواب پیازها لازم بوده و باعث فعل و انفعالات شیمایی درون پیاز شده و آنها را برای گلدهی در پاییز آینده آماده میکند. فلذا در شرایط گلخانه‌ای که ما انجام میدهیم. انبار داری پیازها نباید در محل خیلی خنک انجام شود و بهتر است پیازها تابستان را در دمای معمولی خانه سپری بکنند.

برای نگهداری پیازها، پس از پایان یافتن گلدهی، آب دهی گلدان را به تدریج کم کرده و سر انجام قطع میکنند تا گیاه به استراحت برود. پیازها را از گلدان در آورده و در انبار خشک دارای تهویه، با دمای ۹ تا ۳۰ درجه سانتیگراد تا کاشت مجدد در پاییز نگهداری میکنند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *