میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا

Rubber tree،Rubber plant

فیکوس بومی هند و جنوب شرقی اندونزی است .در موطن خود تا ارتفاع ۳۰-۴۰متر با تنه ای به قطر ۲متر میرسد. تنه گیاه دارای ساقه های هوایی در قاعده تنه است که این ساقه ها به استحکام بیشتر گیاه در خاک کمک میکند.برگها براق و چرمین هستند که در برخی ارقام این گیاه رگه هایی کرم رنگ و یا قرمز رنگ بر روی پهنه برگها مشاهده میشود.
گلهای فیکوس رنگین و معطر نیست و جلب توجه نمیکند. فیکوس شیره ای دارد که میتوان از آن در ساخت لاستیک استفاده کرد نام انگلیسی این گیاه با توجه به این مسئله انتخاب شده است .
گیاهی که از شیره ان به شکل تجاری در ساخت لاستیک استفاده میشود درخت لاستیک para rubber tree با نام علمی Hevea brasiliensis از خانواده افربیاسه است.
فیکوس در زادگاه خود تبدیل به درختی بزرگ میشود اما در دیگر کشورها به عنوان گیاهی گلدانی و زینتی از ان نگهداری میشود.

آبیاری :

فیکوس به خشکی مقاوم است اما رطوبت را ترجیح میدهد و نباید خاک گلدان خیس و غرقابی شود زیرا در اینصورت برگهای پایین گیاه به تدریج زرد شده و میریزد .بنابراین در فاصله دو ابیاری بهتر است سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را اب دهید. زمانی که دمای هوا بالا است برگها را غبارپاشی کنید اما اگر اینکار را در نور مستقیم افتاب انجام دهید لکه های قهوه ای و سوخته بر روی برگها تشکیل میشود .
تشنگی شدید گیاه موجب لوله شدن برگها و اویزان شدن انان میشود که در این حالت میتوان گیاه را به مدت ۱۵دقیقه در ظرف پر اب گذاشت.

دما:

گرما را تا ۳۰درجه سانتی گراد و سرما را تا ۵- درجه تحمل میکند اما بهترین دما برای رشد ان ۲۰-۲۵درجه سانتی گراد است.هوای سرد موجب قهوه ای شدن برگها و ریزش انها میشود همچنین تغییرات ناگهانی در دمای محیط نیز موجب ریزش برگها میشود .

نور:

سایه را تحمل میکند اما مکان روشن را ترجیح میدهد همچنین گلدان حاوی این گیاه را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید نور شدید موجب بی رنگی برگها میشود. نور کم و ناکافی محیط یکی از دلایل ریزش برگهای گیاه است. البته تغییر مکان این گیاه نیز میتواند موجب ریزش برگها شود.

خاک:

این گیاه خاکی با زهکش بالا که بتواند رطوبت را در خود حفظ کند نیاز دارد. در صورت کمبود موادغذایی برگهای گیاه بد شکل و رنگ پریده میشود به منظور تغذیه مصنوعی میتوان از کودهایی با فرمول ۱۰٫۱۰٫۱۰ هر دو هفته یکبار و یا فرمول ۲۰٫۲۰٫۲۰ هر پنج هفته یکبار استفاده کرد .
اگر گیاه سریع رشد میکند تا جایی که امکان دارد هر ساله و در ابتدای بهار باید گلدان آنرا تعویض کنید و گلدانی انتخاب کنید که حداقل ۵سانت در قطر و ارتفاع از گلدان قبلی بزرگتر باشد.

تکثیر :

برای تکثیر میتوان در اواخر بهار و یا در اوایل تابستان از ساقه ها قلمه تهیه کرد طول مناسب قلمه ها در حدود ۱۵سانت باشد.

۱- قلمه ساقه

قلمه را میتوان هم از طولگیاه تهیه کرد و هم از انتهای ساقه. قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد و در صورت زیاد بودن تعداد برگها باید تعداد انها را کم کرد .قلمه ها در قسمت پایین که در بستر کشت قرار میگیرند باید فاقد برگ باشند.
بعد از قلمه گیری از محل برش و یا کات کردن برگ شیره سفید رنگی خارج میشود بهتر است قلمه ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید تا جریان شیره قطع شود و سپس نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کنید.قلمه ها را در بستری که سبک و مرطوب است کشت میکنند.
میتوان از مخلوط کوکوپیت +پرلایت یا پیت ماس + ماسه استفاده کرد.
قلمه ها را در مکانی با نور محیطی و رطوبت محیطی بالا و دمای ۲۵ تا ۲۷ بگذارید.

۲-برگ

برای تکثیر فیکوس از قلمه برگ نیز میتوان استفاده کرد
بستر کاشت و شرایط محیطی برای نگهداری این قلمه هم مانند قلمه ساقه است.

۳ – روش خوابانیدن هوایی

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *