میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

موسی در گهواره

موسی در گهواره

Moses in the bullrushe

رهوئو یا موسی در گهواره گیاهی بسیار زیبا با نگهداری اسان است.

طرفداران زیادی دارد، ساقه ی زیر زمینی داشته و بی ساقه میباشد ،به دلیل وضعیت خاص قرارگیری گل ها در میون برگ ها حتی در انگلیسی هم بهش موسی در گهواره گفته میشه اما نام علمی ان رهوئومیباشد. معیار زیبایی این گیاه گل هایش نیست، بلکه برگ های بسیار زیبا با نوارهای سبز و بنفشه که زیبایی چشم گیری بهش میدهد. این گیاه مناسب برای کاشت در گلدونه و یه گیاه آپارتمانی محسوب میشه.

نور مناسب

گیاهان با برگ های رنگی نور بیشتری نسبت به گیاهان برگ سبز احتیاج دارند تا بتوانند، رنگ برگشونو حفظ کنن، این عامل در مورد رهوئو هم صدق میکند و بسیار گیاه نوردوستی است. البته به این معنی نیست که گیاهو در معرض مستقیم نور آفتاب به ویژه در ساعات و فصول گرم سال قرار بدین چون در این صورت برگ هاش دچار سوختگی میشه، نوک و حاشیه ی برگ ها به رنگ قهوه ای در میایند. بهترین مکان برای قراردهی این گیاه پشت پنجره ی نورگیر یا نیم سایه.

اگه گیاهتون نور کافی دریافت نکنه بعد از گذشت چند هفته میبینید که رنگ های بنفشش کمرنگ شده و رشد طولی پیدا کرده، همچنین دیگه اون جذابیت و زیبایی قبلی رو نداره و حتی ممکنه ظاهر ضعیفی پیدا کنه.

آب مورد نیاز

نسبت به خشکی تا حدودی مقاومه و این یعنی که خاک خیس و غرقابی رو نمیپسنده پس فکر نکنید که اگه بهش آب بیشتری بدید در حقش لطف کردید و شاداب تر میشه بلکه با این کار گیاهتونو نابود می کنید. باقی موندن آب در اطراف ساقه ها باعث میشه که برگ ها زرد بشن و به تدریج دچار پوسیدگی و بیماری های قارچی بشن. در نتیجه بهترین زمان برای آبیاری بعد از خشک شدن سطح خاکه، اول خاکو با دستتون لمس کنید و اگه رطوبت زیادی احساس نکردید به گیاهتون آب بدید. خشکی دادن بیش از حد هم باعث سوختگی و خشک شدن برگ ها میشه.

آبیاری درست و به موقع باعث رشد و شادابی گیاهتون میشه. حواستون باشه موقع آبیاری روی برگ ها به ویژه در حضور نور خورشید آب نپاشید چون باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها میشه.

دمای مناسب

بهترین رشد رو در دمای حدود ۲۵ درجه داره اما دمای بالاتر رو هم میتونه تحمل کنه و در چنین شرایطی حواستون به آبیاریش باشه تا زیادی خشکی نکشه. نسبت به سرمای هوا حساسه، گیاهو در فصل سرد از سرما محافظت کنید. البته تا دمای نزدیک صفر درجه رو میتونه تحمل کنه اما برگ هاش سیاه و نرم میشن. در نتیجه بهتره در دمای کمتر از ۱۵ درجه قرار نگیره.

خاک

خاک یکی از عوامل مهم در رشد این گیاهه. برای گیاه بستری فراهم کنید که زهکشی بالایی داشته باشه و بتونه به خوبی آبو از خودش عبور بده تا باعث پوسیدگی و از بین رفتنش نشه. میتونید به خاک باغچه مقداری پرلیت و پیت ماس و یا خاک برگ اضافه کنید، این ترکیبات باعث سبک شدن خاک میشن و مواد آلی رو در اختیار گیاه قرار میدن.

برای این گیاه هرگز از خاک های سنگین به تنهایی استفاده نکنید.

این گیاه به کوددهی زیادی احتیاج نداره اما اگه دیدید گیاهتون رشد خوبی نداره از کود های کامل با فرمول۱۰-۱۰-۱۰ماهی یک بار در بهار و تابستون استفاده کنید.

تکثیر

این مژده رو بهتون بدم که با خرید یه گلدون به سرعت صاحب چندین گلدون میشین و میتونید این گیاهو مهمون خونه ی عزیزانتون کنید. همونطور که گفتم سرعت تکثیر بالایی داره و از اطراف گیاه پاجوش هایی اضافه میشه که شما هم میتونید پاجوش ها رو به آرومی جدا کنید و در گلدون جداگانه ای قرار بدین، هم زمانی که گیاه گلدونو کاملا پر کرد از طریق تعویض گلدون و تقسیم بوته این کارو انجام بدید.

برای جدا کردن پاجوش ها کافیه به آرومی بکشید تا با ریشه از خاک در بیاد.

 آفات و بیماری های موسی در گهواره

• کنه تارعنکبوتی از آفات این گیاه میباشد که از شیره گیاه تغذیه کرده و منجر به لکه‌دار شدن و زردی برگهای گیاه می شود. برگها ممکن است ریزش کنند و رشد گیاه بسیار کاهش یابد.

• شته‌ها نیز گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بجز استفاده از شیره گیاه و کم رنگ شدن برگسار و ضعف رشد گیاه، ماده چسبناک به نام عسلک تولید می‌کنند که موجب چسبنده شدن سطح برگسار گیاه می‌شود

• همچنین شته‌ها توانایی انتقال برخی از بیماریهای ویروسی را نیز دارند. بیماریهای ویروسی منجر به بدشکلی و کوتاهی برگسار گیاه می‌شوند لکه برگی قارچی یکی از بیماریهای شایع این گیاه است. در سطح پایینی برگها نواحی کوچک، سبز و آبدار بوجود می‌آید. لکه‌ها بزرگ و قهوه‌ای رنگ می‌شوند و ممکن است برگها بدشکل نیز بشوند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *