میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

نخل شامادورا

Parlour Palm

نور

این گیاه به نور کم مقاوم هست و نیاز نوری کم و متوسطی داره ولی خوب است که مقابل نور پنجره شرقی و شمالی قرار بگیره. توجه داشته باشید که تابش نور مستقیم آفتاب از عوامل سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و یا بروز نواحی سفید کرم رنگ بر پهنه برگ‌ها است و این مسئله بخصوص با وجود نور بعد از ظهر اتفاق می افتد

دما

بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد در صورت گرمای بیشتر باید آبپاشی روی برگها بیشتر شود، بهتر است جایش خنک باشد زیرا باعث سبز خشکی می شود.

رطوبت

گیاه شامادورا رطوبت را دوست دارد ولی اجباری در این کار نیست اما شما میتوانید با ریختن سنگ ریزه زیر گلدان ودرست کردن جزیره  برای این گیاه رطوبت ایجاد کنید.

 

خاک

یکی از خاک هایی که میتوانید برای این گیاه انتخاب کنید خاک هوموسی یا همان خاک جنگل هست که سبک و دارای زهکشی مناسبی هست البته اگر بخواهیم به طور کلی یک فرمول برای این گیاه بگوییم به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. که میتونیم از مخلوط خاک برگبه همراه خاک معمولی و ۲۰٪ شن (از شن ساختمانی استفاده نکنیدا) میشه استفاده کرد.

تکثیر

بهترین روش تکثیر تقسیم بوته در بهار و پاییز هست ولی تکثیر شامادورا با بذر هم انجام میشه .برای تکثیر این گیاه، باید بتونید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود بیاورید. بذرها را در سینی بذر که حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بکارید و در دستگاه گرمازایی تکثیر، قراردهید یا اینکه دمای محیط را حدود ۲۱ درجه سانتیگراد و یا حتی بالاتر دما یعنی ۲۴ درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. به طور کلی درصد بذرهایی که جوانه می زنند نسبتا پایین است. بذرهای این گیاه را باید از اواسط بهار تا اوایل تابستان کاشته و در سایه روشن نگهداری نمود. بسیار مهم است که جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی که نشاءها به طول ۵ سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید و دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

آبیاری

گیاه شامادورا به آبیاری زیاد حساس هستش و حتما باید در فاصله بین دو آبیاری خاک را تا عمق ۳ سانتی متری بررسی کنید تا کاملا خشک شده باشه و سپس آن را آبیاری کنید.

توجه داشته باشید که در زمستان که نیاز آبی کمتر میشه و میتوانید عمق خشکی گیاه رو تا عمق ۵ سانتی متری هم بررسی کنید و اگر نیاز به آبیاری داشت اقدام به آبیاری کنید حتما زهکشی گلدان شما باید مناسب باشد و پس از آبیاری آب از زیر گلدان خارج بشود و هیچ وقت اجازه ندهید که آب در زیر گلدانی شما جمع شود.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *