میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

گازمانیا

Scarlet star

این گیاه با نام علمی “Guzmania lingulata” بومی آمریکای جنوبی است.

این جنس از گیاهان چند ساله همیشه سبز است که مناسب کشت در گلخانه، پاسیو و آپارتمان می باشند.دارای ۱۱۰ جنس میباشد.

برگهای مجتمع و فشرده آن براق با حواشی صاف بوده و در وسط مخزن کوچکی را تشکیل می دهند که در طبیعت کاربرد آن را برای حفظ آب باران است .

گل های آنها در مجاور برگ های بسیار زیبا با رنگ روشن تولید می شوند که ماهها دوام دارند. رنگ برگ ها سبز روشن لیکن برگ های نزدیک به گل ها به رنگ زرد، نارنجی و یا قرمز روشن می باشند. در اصل برگها زیبایی گل را ایجاد می نمایند. گل های کوچک آن غیر نمایشی به رنگ سفید یا زرد و لوله ای بوده دارای سه گلبرگ می باشند.

این گیاه زیبا متعلق به مناطق استوایی و مرطوب است، بنابراین نیاز به رطوبت بالا و جریان هوای گرم دارد.

آبیاری:

در فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه را به صورتی آبیاری کنید که خاک گلدان تا حدودی مرطوب باقی بماند و خیس و غرقابی نشود. غرقابی شدن خاک ممکن است موجب سیاه شدن برگهای آن شود . ریختن آب به حفره وسط گیاه اشکالی ایجاد نمی‌کند و توصیه شده است که با استفاده از آب مقطر حفره مرکزی گیاه را تا ارتفاع ۲٫۵ سانتیمتر پر از آب شود.

این آب را هر هفته تخلیه کرده و با آب تازه جایگزین کنید. این گیاه تحمل عدم آبیاری و خشکی را ندارد و این شرایط موجب خشک و قهوه‌ای شدن برگها می‌شود.

رطوبت:

گازمانیا رطوبت بالای هوا را دوست دارد بنابراین بخصوص در زمانی که هوا گرم است روزانه غبارپاشی کنید. البته مکان نگهداری باید از تهویه مناسب هوا نیز برخوردار باشد در غیر اینصورت ممکن است گیاه به امراض قارچی مبتلا شود. بهتر است در زمان غبارپاشی از آبهای تصفیه شده که ولرم نیز هستند استفاده کنید.

نور:

به مکانی با نور متوسط نیاز دارد و نور مستقیم آفتاب به گیاه آسیب وارد می‌آورد و بر روی برگها و گلها لکه‌های سوخته و قهوه‌ای رنگی ایجاد می‌کند. گازمانیا در میان سایر اعضا خانواده بروملدیاسه (آناناس) با محیط کم نور سازگاری نشان می‌دهد و در محیطی با ۸۰-۷۵٪ سایه نیز به خوبی رشد می‌کند.

اما هر قدر که به شرایط نور کم مقاوم است به کم بودن رطوبت محیط حساس است. این گیاه به نور مصنوعی همانند لامپهای فلئورسنت بسیار خوب پاسخ می‌دهد بنابراین برای منازلی که کم نور هستند و از نور غیر مستقیم آفتاب محروم هستند و در طی شبانه روز از نورهای مصنوعی برای روشنایی استفاده می‌کنند گیاه مناسبی محسوب می‌شود.

دما:

دمای ۲۷-۱۸ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب است و حداقل دمایی که تحمل می‌کند ۱۳ درجه سانتیگراد است. هوای سرد مانع از گلدهی گیاه و همچنین در صورت کاهش بیش از اندازه دما موجب سیاه شدن و از بین رفتن برگهای گیاه بخصوص برگهای پایینی آن می‌شود. افزایش بیش از اندازه دما نیز موجب قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه برگها و در نهایت خشک شدن آنها می‌شود.

خاک:

زهکش سریع خاک اهمیت دارد. در کف گلدان و به منظور سهولت زه‌آب از چند عدد قلوه سنگ کوچک استفاده کنید و بعد مخلوط خاک را روی آنها بریزید. مخلوطی از خاک لوم و پیت موس و یا سه حجم مساوی از کمپوست؛ شن و پرلایت برای این گیاه مناسب است.

کوددهی وتغذیه: برای تغذیه مصنوعی گیاه می‌توان در طی فصل رشد و بخصوص تابستان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی البته با نصف غلظت استفاده کرد. آب محتوی کود را می‌توان در حفره مرکزی گیاه نیز ریخت اما بعد از یک هفته باید آب تازه را جایگزین آب حفره مرکزی نمود.

توجه کنید استفاده بیش از اندازه از کود می‌تواند ابتدا موجب سوختگی برگهای گیاه و در نهایت مرگ آن شود.

تعویض گلدان:

گازمانیا تا زمانی که پاجوش تولید نکرده است نیازی نیست تا گلدانش عوض شود. در واقع نگهداری آن در گلدانی کوچک گلدهی آن را تحریک خواهد کرد. از آنجاییکه گیاه گازمانیا سیستم ریشه‌ای کوچک و محدود اما برگساری گسترده دارد که در مقایسه با ریشه گیاه وزن بیشتری نیز دارد به منظور نگهداری مناسب برگسار این گیاه از گلدانهای سرامیکی استفاده کنید

 

انواع گازمانیا :

۱- گازمانیا کانیفرا

۲- گازمانیا دنیس

۳- گازمانیا برترونیانا

۴- گازمانیا وِلا

۵- گازمانیا مینور

۶- گازمانیا لینگولاتا یا ستاره سرخ

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *