میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

خورشیدی

گل خورشیدی

اسم علمی گیاه خورشیدی Clivia miniata که از خانواده Amarylliaceae هست و بومی آفریقای جنوبی است.
یکی از ویژگی های این گیاه برگهای اون هست که به صورت خطی یا نوار مانند به رنگ سبز تیره براق و به طول نیم متر می باشد ارتفاع این گیاه به حدود ۵۰ سانتی متر می رسد. ساقه گل دهنده در انتها در حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل به رنگ نارنجی متمایل به قرمز از اوایل تا اواسط بهار می دهد. گل خورشیدی همیشه سبز است که برگ های دایمی دارد.خورشیدی گیاهی بدون ساقه و دارای ریشه های ژوخه ای است.
شیرآبه اون باعث تحریک پوستمی شود.این گیاه به خاطر برگ های دایمی و نیزگل های آن پرورش داده می شود.

زمان گلدهی گل خورشیدی:

زمان گلدهی این گیاه بهار به تابستان است البته پس از آن که گیاه بالغ شد که در حدود ۳ سال طول میکشد.البته می توان اینگونه هم گفت که فصل گل آن اسفند و فروردین ماه بوده و در ایام نوروز به گل مینشیند. برای حفظ انرژی گیاه باید به محض خشک شدن گلها،آنها را قطع کرد و اگر قطع نشود میتوان از آنها بذر گرفت که پس از ۱۰ ماه بذرها میرسند.

نگهداری :

از اوایل پاییز باید به گیاه آب کمتری داد تا این طول ساقه گل دهنده به ۱۵ سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگاه می داریم.بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن باید خاک گلدان را عوض کرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می گیرید ولی می توان در بعضی سالها فقط قسمت سطحی خاک گلدان را تعویض نمود. اما باید مواظب بودکه به ریشه های متورم و گوشتی آن آسیبی نرسد. اگر گل ها را نچینید می‌توانید از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود ۱۰ ماه طول می کشد که بذر ها برسند.

آبیاری:

زمانی که سطح خاک خشک شود باید دوباره آبیاری گردد در زمان رشد به آب فراوان احتیاج دارد اما پس از گلدهی آبیاری را کم کرده و تنها در حد زنده بودن به گیاه آب داده شود.موقع ظهور غنچه های گل مقداری کود شیمیایی محلول نیز باید به آب آبیاری اضافه کرد.

نور:

برای گلدهی زیاد و خوب به نور زیاد غیر مستقیم مثل پنجره های شمالی(پشت به قبله) نیاز دارد.می توان این گل را در بهار و تابستان در زیر سایه درخت یا دیوار داخل حیاط نگهداری کرد.

رطوبت:

به رطوبت متوسط نیاز دارد در کل رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد برایش کافیست

دما:

حساس به سرما و کمترین دما برای آن ۱۰ درجه است!!ویژه گلخانه های سرد است و اگر در زمستان در محل گرمی (۱۸ درجه)قرار گیرد گلدهی آن چند هفته پیش می افتد اما پس از ظهور رنگ جوانه دما باید به ۱۳ درجه کاهش یابد. همانند آماریلیس میتوان آن را در ماههای تابستان به فضای بیرون و مکانی سایه برد و در مهرماه دوباره انرا به داخل آورد

خاک:

خاک مناسب آن خاکی سبک است که مخلوطی از خاک باغچه ،ماسه و خاکبرگ پوسیده است.

تغذیه:

قبل از گلدهی یکبار با کودهای کریستالون صورتی رنگ طبق دستور تغذیه گردد.بعد از گلدهی تا اواسط تابستان ماهی یکبار با همان دستور تغذیه کنید تا گیاه بتواند برای سال آینده توشه ای ذخیره کند.

نکته ای برای گلدهی بهتر گل خورشیدی
قبل از گلدهی خورشیدی ها در اواخر اسفند یا اوایل فروردین با یک کود کامل بیست بیست بیست کود دهی کنید تا گلهای بهتری تولید بکند. مراقب باشید در زمانی که گل دارد کود ندهید.بعد از ریختن گلها هم میتوانید ماهی یکبار کود کامل بدهید.

تکثیر:

خورشیدی از طریق پاجوشهایی که مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شکل، غده ها و ریشه ها به وجود آمده اند تکثیر می شود. اواخر تابستان که گلدهی به پایان رسیده است، گیاه را طوری از هم جدا کنید که بتوانید به پاجوشها دسترسی داشته باشید. پاجوشهایی را که به اندازه کافی بزرگ شده اند، با یک چاقوی تیز جدا کرده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قراردهید. هر پا جوش باید شامل حداقل سه یا چهار برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتیمتر باشد. قلمه ها را در مای ۱۸ تا ۲۰ درجع سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشک بودن خاک را کنترل کنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تکثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *