میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

گل سنگ

Hypoestes phyllostachya

نور:

اگر دوست دارید گیاهی شاداب و با رنگ های عالی داشته باشید آن را در شرایط نوری مناسب  قرار دهید.آن را پشت پنجره و نور غیر مستقیم قرار دهید. اگر هوا بیش از اندازه تاریک و یا سایه شدید باشد نقاط زیبای صورتی رنگ در متن سبز برگها محو و کمرنگ میشوند،تابش مستقیم نور آفتاب به برگها باعث ایجاد لکه های سوخته در سطح آنهامیشود.

دما:

گیاه گل سنگ خنکی رو دسوت داره ولی سرما رو نه و بهترین دمای روز ۲۹-۲۴ درجه سانتیگراد و دمای شب ۲۳-۲۱ درجه سانتگراد برای گل سنگ مناسب می باشد. البته توجه کنید که در زمستان دما نباید به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد برسد که در این صورت برگها کمرنگ میشند و به تدریج شروع به ریزش میکنند.

خاک :

شما میتوانید از خاک های آماده کاشت مانند خاک هلندی و کمپوست برای پرورش این گیاه استفاده کنید ولی در حالت کلی باید بدانید که خاکی غنی با زهکش مناسب برای این گیاه عالی هست.

آبیاری :

این گیاه به مرطوب بودن خاک گلدان نیاز دارد ولی خیس ماندن خاک گلدان را دوست ندارد. به طور میانگین باید هر ۴ روز یکبار این گیاه را آبیاری کنید ولی یک راه بهتر برای تشخیص زمان آبیاری وجود دارد و اون هم این هست که ببینید چه زمانی بر گیاه شما ولو میشه اون زمان بهترین زمان آبیاری هست. این که را فقط برای یکبار انجام داده و یک روز قبل از ولو شدن برگها اون رو آبیاری کنید. را دیگر تشخیص زمان آبیاری خشک شدن خاک تا عمق ۲ سانتی متری می باشد.

سعی کنید از آب بدون املاح برای آبیاری گل سنگ استفاده کنید، در آبیاری گل سنگ به نکات زیر حتما توجه کنید:

از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید و اجزه دهید آب به دمای اتاق رسیده باشد،آب ولرم (۲۵ درجه). چون استفاده از آب سرد باعث ریزش برگ‌ها و کم رنگ اونها خواهد شد. گل سنگ در تابستان نیازمند نم و رطوبت است و در زمستان کمتر احتیاج به رطوبت دارد.
این گیاه را میتوانید در تابستان در هفته ۳ بار و در زمستان یکبار آبیاری کنید.
آبیاری زیاد باعث زرد شدن گل سنگ خواهد شد.
غبار پاشی و مه پاشی برای این گیاه لازم نیست.

رطوبت :

اگر گل سنگ را شما به صورت گروهی با گیاهان دیگر کاشت اید رطوبت آن تامین خواهد بود،زیر گلدانی آن را پر از سنگ ریزه کنید و سپس داخل آن آب بریزید و به مرور با بخار شدن آب رطوب گیاه شما نیز تامین خواهد شد. یکی از علت های خشکی نوک برگ گل سنگ کمبود رطوبت می باشد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *