میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

گل پرنده بهشتی

Bird of paradise

نور:

حرارت و نور از عوامل مهم در پرورش استرلیتزیا هستند این گیاه طالب نور زیاد است (حداقل ۶ ساعت نور کامل) در آپارتمان بهتر است در جایی قرارگیرد که دارای نور زیادو فیلتر شده باشد در زمستان میتواند نور مستقیم را تحمل کند اما هرگز این ریسک را نکنید که در تابستان آن را در نور مستقیم قرار بدهید چرا که به سرعت خشک می شود.

دما:

به سرما حساس بوده و در مـناطق معتدل باید در گـلخانه پـرورش داده شود. دمای مناسـب در شـب °C10 الی۱۳ و در روز °C20 الی۲۲ است. درجه حرارت مناسب برای گیاه بین ۱۶ – ۱۹ درجه سانتیگراد است و درجه حرارت کم تر از ۳- و بیش از ۳۰+ را تحمل نکرده و از بین میرود.

آبیاری:

در هوای معتدل هفته ای دو روز باید آبیاری شود ولی در هنگام استراحت گیاه که از اواسط تیرماه تا اواخر مردادماه است باید آبیاری را بکلی قطع کرد و یا به ندرت انجام داد . خاک گلدان را همواره مرطوب نگه دارید. اجازه ندهید خاک خشک شود. هر وقت دیدید خاک در حال خشک شدن است، فقط با یک لیوان آب آن را مرطوب کنید.

خاک:

خاک مغذی مخلوط یک قسمت خاک باغچه ، ۱ قسمت شن درشت و یا پرلیت ، ۱ قسمت خاک پیت مرطوب یا هوموس برای پرورش گیاه پرنده بهشتی مطلوب و مناسب است. خاک باید قوی ( دارای کود حیوانی پودر گوشت و غیره ) و کمی ماسه ای باشد. برای زود به گل نشاندن گیاه باید در مرداد ماه زمین را به عمق ۸۰ سانتیمتر شخم زده و به آن کود حیوانی اضافه کرد.اسیدیته مناسب برای گیاه در حدود ۷ – ۸ میباشد.

کوددهی:

اوایل تابستان به کود زیادی نیاز دارد. گیاه به مصرف کود دامی و کمپوست و افزایش کود به آب آبیاری به میزان حدود یک بار در ماه در طول تابستان به خوبی جواب می دهد. کود دامـی باید به میزان Kg/m۲۴ –۵ در زمان آماده سازی خاک اضافه شود. مصرف کود حاوی N-P-Kبا نسبت ۵ –۱ –۳ و ۳ گرم نیترات پتاسیم، در هر لیتر آب با فاصله ۱۰ روز بسیار مؤثر است. این تیمار باید به مدت ۳ ماه به طور منظم انجام شود.

هرس:

هرس نمودن برگهای سال های گذشته و جدا کردن پاجوش های مادری

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *