میس گل ، مجله اینترنتی نگهداری و پرورش گل و گیاه

گیاه ژینورا

Gynura sarmentosa

نور: یک قاعده در مورد گیاهان رنگین برگ هست که در مورد شب تاب نیز صدق می کند ، اینکه جهت نمایان شدن بهتر و بیشتر رنگ ها در برگ نیاز به نور غیر مستقیم قوی دارد، پشت پنجره پرنور بهترین مکان است.اما نگذارید نور مستقیم خورشید به برگهای آن بتابد. در نور کافی رنگ بنفش برگ ها پدیدار شده و در نور کم برگ ها سبز رنگ می شوند. میتوان از آفتاب صبحگاهی حداکثر دو ساعت برای بهتر شدن رنگ برگ ها بهره برد.

دما: ژینورا محیط خنک را ترجیح میدهد و دمای بهینه برای آن ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد است.

آبیاری: در تابستان ابیاری روزانه و در زمستان هفته ای یکبار پیشنهاد میشود،اگر درجه حرارت پائین تر از ۱۳ درجه سانتی گراد است،ابیاری را متوقف کنید،روی برگهای گیاه آب نریزید چرا که برگها کرکی هستند و رطوبت را در خود نگه میدارند و شروع به پوسیدن میکنند. پس از ابیاری برگها را تکان دهید تا قطرات اب از روی برگها بریزند. غبارپاشی برگها هفته ایی یکبار توصیه می شود تا غبار روی پرز برگها زدوده شود.

خاک: به خاک غنی با زهکش مناسب نیاز دارد. مخلوطی از خاک باغچه و پرلیت و موس با حجم مساوی و کوددهی ماهانه از بهار تا پاییز به رشد بهتر گینورا کمک می کند. کمبود مواد غذایی موجب ریز شدن، رنگ پریدگی و فاصله زیاد برگ ها روی ساقه می شود.
از سال سوم به بعد، هنگامی که ریشه ها از ته گلدان بیرون آمدند، نیاز به تعویض گلدان (در ابتدای فصل بهار) دارد. عدم تعویض گلدان موجب تراکم زیاد ریشه ها و پژمردگی ساقه و برگ می شود.

تکثیر:
الف.از ساقه های سالم قلمه هایی تهیه کنید که حداقل ۲ جفت برگ داشته باشد.
ب.یک جفت برگ پائینی را قطع و ساقه را طوری در خاک کاشت کنید که جفت باقیمانده درست در سطح خاک باشد،ابیاری کنید و سه هفته اول گلدان را با چادر پلاستیکی بپوشاند،هر روز به مدت ۵ دقیقه چادر پلاستیکی را بردارید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *